Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

OPCW opäť žiada Rusko, aby poskytlo informácie ku kauze Navaľnyj

Spomínaná výzva adresovaná Rusku zaznela na zasadnutí konferencie Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá sa od 29. novembra do 3. decembra koná v Haagu.

Haag 29. novembra (TASR) - Rusko neposkytlo dostatočné informácie na objasnenie pokusu o otravu opozičného ruského politika Alexeja Navaľného, o ktoré začiatkom októbra žiadali členovia Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW). Uvádza sa to v novom vyhlásení OPCW, ktoré podpísalo 55 krajín, informovala v pondelok agentúra Interfax.

V dokumente sa zdôrazňuje, že Rusko vo svojej odpovedi "neposkytlo dostatočné informácie na to, aby odpovedalo na pochybnosti a obavy, ktoré vznikli".

Autori pôvodného súboru otázok ich Rusku 5. novembra adresovali znova; zatiaľ však neprišla žiadna odpoveď.

Krajiny, ktoré podpísali výzvu, apelovali na Rusko, aby poskytlo "všetky potrebné vysvetlenia" a postavilo pred súd tie osoby, ktorí použili chemické zbrane na pokus o otrávenie Navaľného.

Stály predstaviteľ Ruska pri OPCW Alexandr Šuľgin v reakcii na tento vývoj deklaroval, že na otázky uvedené vo vyhlásení Rusko poskytlo "komplexné odpovede". Naopak obvinil Francúzsko, Švédsko, Nemecko a Britániu, že neodpovedali na protiotázky Moskvy.

Vlani 20. augusta Navaľného hospitalizovali v nemocnici v Omsku na ruskej Sibíri po tom, ako mu počas letu z Tomska prišlo nevoľno. Neskôr stratil vedomie. Z Omska ho 22. augusta previezli do Berlíne, kde ho hospitalizovali na klinike Charité a kde sa aj testmi zistilo, že bol podľa všetkého otrávený.

Experti OPCW v októbri minulého roku dospeli k záveru, že Navaľnyj bol otrávený látkou zo skupiny novičok. Rusko trvá na tom, že vo vzorkách odobratých z tela Navaľného sa nenašli žiadne stopy jedu a vyšetrovanie celého prípadu odmieta.

Spomínaná výzva adresovaná Rusku zaznela na zasadnutí konferencie OPCW, ktorá sa od 29. novembra do 3. decembra koná v Haagu.