Slovakia

Pamiatkari objavili v skalickom meštianskom dome nástennú maľbu

Ilustračné foto. Foto: TASR/Jana Vodnáková

Maliarska výzdoba pochádza pravdepodobne z obdobia konca 17. storočia.

Skalica 13. júla (TASR) – V rámci obhliadky meštianskeho domu v Skalici objavili pracovníci Krajského pamiatkového úradu Trnava nástennú maľbu na klenbe miestnosti orientovanej do Komenského ulice. Informoval o tom Krajský pamiatkový úrad na webovej stránke.

Meštiansky dom sa nachádza na území Pamiatkovej zóny Skalica. Situovaný je na nároží s Kráľovskou ulicou. „Miestnosť s maľbou je zaklenutá korýtkovou klenbou so štyrmi protistojnými lunetami. Nástenná maľba sa nachádza pod mladšími vrstvami náterov, pozostáva zo solitérne rozmiestnených vegetabilných motívov s podmaľbou modelovanou mäkkými linkami a zo šesťcípych geometricky znázornených hviezd," uviedol pamiatkový úrad.

Maliarska výzdoba pochádza pravdepodobne z obdobia konca 17. storočia. „Maľba má ornamentálny charakter, čitateľný je tulipánový vzor v zelených odtieňoch a vzor ruží v zemitých odtieňoch okrovej a hnedej, kolorovaných žltou, červenou a čiernou farbou. Presnú technológiu maľby, ako aj mieru originálu a prípadných sekundárnych zásahov, určí reštaurátorský výskum," informuje Krajský pamiatkový úrad v Trnave.

V rámci Skalice ide o jedinečný príklad výtvarnej výzdoby interiéru v meštianskej architektúre. „Na základe predbežného zámeru a dohovoru s vlastníčkou budovy bude historická nástenná maľba reštaurátorsky nielen ošetrená ale aj prezentovaná," doplnil trnavský pamiatkový úrad.

Football news:

Bayern have scored 36 goals for the season in the Champions League. This is their record
Mueller came in 3rd place for goals scored in the knockout stages of the Champions League. Only Messi and Ronaldo have more
Messi beat Raul to 4th place in the Champions League
Barcelona conceded 4 goals per half in the Champions League for the first time in history
Messi is playing the 23rd match in the 1/4 final of the Champions League. This is a tournament record
Muller has scored 5 goals for Barcelona in 5 Champions League matches
Muller is playing his 113th match in the Champions League. This is a record among Germans