Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Podnikanie na Slovensku by malo byť jednoduchšie, podľa Oravca k tomu pomôže ex post hodnotenie regulácií

Ministerstvo hospodárstva SR presadilo ďalšiu reformu na zjednodušenie podnikania. Takto reagoval na sociálnej sieti na vládou schválenú aktualizáciu Jednotnej metodiky posudzovania vybraných vplyvov právnych predpisov štátny tajomník rezortu Ján Oravec.

Ex post hodnotenie regulácií

Jej podstatou je zavedenie ex post hodnotenie regulácií. Všetky práva, povinnosti, či sankcie v rámci podnikateľského prostredia, ktoré vláda alebo parlament schvália, tak budú musieť byť po istom čase vyhodnotené.

„Obrazne povedané, ide o systém pravidelného upratovania v zákonoch ministerstvami, ktoré ich majú na starosti. V rámci neho sa budú vyhadzovať staré nezmyselné povinnosti a tiež opravovať nové nedomyslené predpisy,“ priblížil štátny tajomník s tým, že naše zákony obsahujú množstvo vecí, ktoré podnikateľom strpčujú život a ostatným ľuďom neprinášajú žiadny úžitok.

Ochrana pred goldplatingom

Štát zároveň chystá aj zavedenie ďalšej reformy, ktorou je ochrana pred neopodstatneným goldplatingom. Veľa úradníkov na Slovensku totiž podľa Oravca pridáva k zákonom a návrhom, ktoré prichádzajú z Európskej únie, ďalšiu byrokraciu, ktorá však už nie je vo väčšine prípadov potrebná.

„Táto reforma má pomôcť, aby sme pri preberaní európskych pravidiel neboli ´pápežskejší ako pápež´ a naši podnikatelia tak nemali problémy a náklady z ´nadpráce´ niektorých úradov,“ zhrnul.