Slovakia

Portugalci si zrejme znovuzvolili úradujúceho prezidenta de Sousu

Portugalský prezident a prezidentský kandidát Marcelo Rebelo de Sousa hádže svoj hlasovací lístok do urny počas hlasovania v prezidentských voľbách vo volebnej miestnosti v meste Celorico de Basto na severe Portugalska 24. januára 2021. Foto: TASR/AP

Podľa prieskumu medzi voličmi vychádzajúcimi z hlasovacích miestností de Sousa, považovaný za jasného favorita, zvíťazil s výrazným náskokom so ziskom 57-62 percent hlasov.

Lisabon 24. januára (TASR) - Víťazom nedeľňajších prezidentských volieb v Portugalsku sa zrejme stal úradujúci prezident Marcelo Rebelo de Sousa. Vyplýva to z exit pollu, ktorý po uzatvorení volebných miestností zverejnili portugalské médiá, informovala agentúra AP.

Podľa prieskumu medzi voličmi vychádzajúcimi z hlasovacích miestností de Sousa, považovaný za jasného favorita, zvíťazil s výrazným náskokom so ziskom 57-62 percent hlasov.

Na druhom mieste skončila socialistická kandidátka Ana Gomesová so ziskom 13-16 percent hlasov a tesne za ňou pravicový populista André Ventura.


Portugalský krajne pravicový populistický prezidentský kandidát André Ventura odchádza z volebnej miestnosti po jeho hlasovaní v prezidentských voľbách v Lisabone 24. januára 2021.
Foto: TASR/AP
Exit poll vykonalo výskumné centrum Portugalskej katolíckej univerzity pre verejnoprávnu televíziu RTP. Účasť voličov bola približne 45-50 percent, čo je menej, než vo voľbách z posledných rokov, k čomu zrejme prispela súčasná pandémia.

V Portugalsku začal pred desiatimi dňami platiť druhý plošný lockdown, ktorý má zastaviť nárast počtu prípadov nákazy novým koronavírusom.

Podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa má Portugalsko aktuálne najvyššie denné prírastky nakazených a úmrtí na 100.000 obyvateľov na svete. Portugalský zdravotný systém je preto pod obrovským tlakom.

Football news:

Cavani has returned to training and is likely to play against Crystal Palace
Fabio Capello, Juventus played Rugby against the Port. Only Ronaldo and Chiesa can make a difference in this squad
Neymar: I posted how I was recovering from my injury, and I didn't get any messages saying, Wow, what a professional. No
Ole Gunnar Solscher: The work of the judges is very difficult and without additional pressure. We have to make their decisions
Joan Laporta: I'm sure Messi won't stay at Barca if I don't win the election. He gives the club 30% of revenue
Trent had idolized Gerrard since he was a kid, and he was in a fairy tale: he got Steven's care and the captain's armband. The story of a great relationship
Hazard's recovery from the injury is delayed. He probably won't play against Atletico on March 7