Slovakia

Posledný júnový víkend bude v Bratislave patriť mestským dňom

Obľúbené podujatie sa podarí zorganizovať vďaka zlepšujúcej sa pandemickej situácii, aj keď s časovým posunom.

Bratislava 13. júna (TASR) – Posledný júnový víkend (25. - 27. 6.) bude v hlavnom meste patriť Bratislavským mestským dňom. Obľúbené podujatie sa podarí zorganizovať vďaka zlepšujúcej sa pandemickej situácii, aj keď s časovým posunom. Tradične sa totiž koná koncom apríla, keď Bratislava symbolicky otvára svoje brány obyvateľom i návštevníkom na Deň svätého Juraja (24. 4.). Pre TASR to potvrdil hlavný dramaturg a koordinátor podujatia - Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS).

Bratislavské mestské dni odštartuje v piatok (25. 6.) korčuliarska akcia Bratislava-inline. Pripravená je 14,5-kilometrová trasa. Korčuliari začnú svoju jazdu o 20.00 h na Kamennom námestí, pokračovať budú cez Staré Mesto a Ružinov vrátane nového bulváru na Mlynských nivách.

"Intenzívne sme komunikovali s jednotlivými mestskými časťami a mestskými organizáciami, aby sme pripravili program čo najrozptýlenejší na rôznych miestach Bratislavy s cieľom prepojiť mesto ako celok – decentralizovať a prepájať mestské časti a mestské organizácie. Zároveň s ohľadom na bezpečnosť návštevníkov a za dodržania aktuálnych protipandemických opatrení,“ uviedli z BKIS.

Tradične sa na Bratislavské mestské dni, ktoré zároveň výnimočne odštartujú aj mestský festival Kultúrne leto, odpečatia mestské brány. Tentoraz to bude pri bráne na Laurinskej ulici, pred Divadlom P. O. Hviezdoslava. Obyvatelia i návštevníci Bratislavy sa môžu tešiť aj na dni otvorených dverí v Primaciálnom paláci a v ďalších mestských inštitúciách, ako napríklad Vodárenské múzeum Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Deň otvorených dverí bude aj na zásahovej jednotke mestskej polície na Obchodnej ulici.


Ilustračná snímka.
Foto: TASR/Štefan Puškáš
V programe podujatia je aj prechádzka mestom s primátorom, komentované prehliadky so sprievodcami, vyhliadkové plavby na Dunaji, jazdy historickými električkami či burza kníh. Bratislavská zoologická záhrada pripravila komentované kŕmenie, divadlo, výstavy a kvízy. Vstupné sa však bude vyberať štandardne ako po iné dni.

Mestské lesy pripravujú ukážku vtáčích hniezd, vtáčích búdok, pátracie úlohy pre deti či komentované prechádzky lesom. V Horárni Krasňany chystajú deň na včelnici. Galéria mesta Bratislavy sprístupní nádvoria Mirbachovho aj Pálffyho paláca. Program má pripravený aj mestská knižnica i Múzeum mesta Bratislavy.

Novinkou je aj zapojenie Víkendu otvorených parkov a záhrad do programu mestských dní. Mestská firma Odvoz a likvidácia odpadu bude organizovať letný mestský bazár na Bazovej ulici. Do mestských dní sa svojimi akciami zapoja aj bratislavské mestské časti Staré Mesto, Záhorská Bystrica, Dúbravka, Vajnory, Rača, Petržalka a Devínska Nová Ves.

Football news:

Mills on Varane at Manchester United: I'm not sure that he will be like van Dijk or Dias. There are 6 difficult matches in La Liga, not counting the Champions League
Memphis Depay: I don't care if they call me a rebel. Suarez won a lot not because he is the nicest person on the field
Barca will not have to register Messi as a newcomer. He will be able to work at the training camp without signing a contract
Petkovic headed Bordeaux. He worked with the Swiss national team since 2014
Chelsea may include Zouma in the deal with Sevilla for Kunde
The Ronaldo Museum has released a limited collection of T-shirts in honor of the 100th goal for Juventus
Real about Varane: Thank you for 10 seasons with 18 trophies. We wish you good luck at a new stage of your career