Slovakia

Povstalci v Čade chcú po zabití prezidenta pokračovať v ofenzíve

Débyho zabili v utorok počas bojov s povstalcami. Pri moci bol vyše 30 rokov.

N'Djamena 20. apríla (TASR) - Skupina povstalcov, ktorá od minulého týždňa vedie v Čade ozbrojenú vzburu proti tamojšiemu režimu, plánuje po utorňajšej smrti prezidenta Idrissa Débyho pokračovať v ofenzíve a postupovať smerom k hlavnému mestu N'Djamena. Informovala o tom agentúra AFP.

Débyho zabili v utorok počas bojov s povstalcami. Pri moci bol vyše 30 rokov. Armáda vyhlásila, že dočasnú štátnu radu, ktorá následne prevzala moc v krajine, bude viesť Débyho syn Mahamat Idriss Déby. Povstalecká skupina nazývajúca sa Front za zmenu a svornosť v Čade (FACT) však prechod moci na syna zosnulého prezidenta "kategoricky odmieta".

"Máme v úmysle pokračovať v ofenzíve. Naše jednotky sú na ceste smerom k N'Djamene, ale Débyho synom necháme 15 až 28 hodín na to, aby otca pochovali podľa tradície," uviedli povstalci. Podľa agentúry AFP sa štátny pohreb prezidenta bude konať v piatok.

Čadská armáda predtým tvrdila, že povstalcov po viac ako týždeň trvajúcich bojoch eliminovala. V pondelok uviedla, že zabila viac ako 300 a zajala 150 z nich.

Všeobecne sa predpokladá, že povstalci dostali výcvik i výzbroj v susednej Líbyi, do severnej časti Čadu prešli 11. apríla. V krajine sa práve v ten deň konali prezidentské voľby, ktoré niekoľkí poprední opoziční kandidáti bojkotovali.

Oznámenie o Débyho smrti prišlo iba niekoľko hodín po tom, ako ho tamojšie úrady vyhlásili za víťaza prezidentských volieb, ktoré sa konali 11. apríla.

Podľa hovorcu armády prezident (68) podľahol strelným zraneniam, ktoré utrpel v utorok, keď velil jednotkám bojujúcim proti vzbúrencom na severe Čadu.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude