Slovakia

Poznáme výsledky komunálnych volieb v Rumunsku: Polepšila si vládna Národná liberálna strana

Vyplýva to z čiastočných výsledkov zverejnených v pondelok, informuje agentúra AFP. Strana premiéra Lucovica Orbana získala najviac hlasov v hlavných mestách 15 zo 41 rumunských žúp, pričom opozičná Sociálnodemokratická strana (PSD) vyhrala v 14.

Vládna strana PNL taktiež zvýšila počet župných zastupiteľstiev, v ktorých má väčšinu, z osem na 17.

Napriek tomu, že vplyv PSD v krajine klesá, si strana udržala svoje tradičné bašty na juhu a východe Rumunska, čo jej pomohlo udržať si 20 župných zastupiteľstiev.

Stredopravicová koalícia USR-PLUS, ktorá vznikla v roku 2019, prevezme kontrolu nad krajskými mestami Brašov a Temešvár. Novým starostom mesta Temešvár sa stal nemecký občan Dominic Fritz (36), ktorý v minulosti pracoval ako šéf kancelárie bývalého prezidenta Nemecka Horsta Köhlera.

Nový starosta rumunskej metropoly Bukurešť Nicusor Dan kandidoval s podporou strán USR-PLUS a PSD.

Svoj hlas mohlo odovzdať 18 miliónov oprávnených voličov. Volebná účasť v krajine dosiahla 46 percent, v Bukurešti to bolo 37 percent.

Opozičná PSD bola v Rumunsku dlho najsilnejším politickým subjektom, avšak za uplynulé dva roky prehrala v európskych aj prezidentských voľbách. Napriek nepriaznivým výsledkom volieb má PSD v krajine 1500 starostov.

Football news:

FIFA about Bartomeu's words about the European super League: we do not know about any agreement
Brother, don't give up on him. He's playing against us. Benzema asked Mendy not to give the ball to Vinicius at half-time of the match with Borussia
In 2010, Pirlo negotiated with Barca. The main playmaker of the generation was ready to go to Pep even in the rotation
Chugainov about Loko in the Champions League: there are Chances to get out of the group. The team looks confident and worthy
Bayern and Alaba failed to agree a new contract for the third time
Atalanta and Ajax showed smart football: a lot of traps and subtle changes on the move
Vadim Evseev: I liked the locomotive for its boldness. Not afraid to play football, well done