Slovakia

Pri potýčkach v Jeruzaleme utrpelo zranenia najmenej 169 ľudí

Ľudia skandujú slogany a mávajú vlajkami Hamasu počas protestu proti pravdepodobnému vysťahovaniu palestínskych rodín z ich domovov po piatkových večerných modlitbách, obvyklých počas pôstneho mesiaca ramadán pri al-Aksá, najväčšej mešite v Jeruzaleme 7. mája 2021. Archívna snímka. Foto: TASR/AP

Piatkové násilie vypuklo po tom, ako sa bezpečnostné zložky židovského štátu vo veľkých počtoch rozmiestnili pri al-Aksá, najväčšej mešite v Jeruzaleme, kde v tom čase prebiehali večerné modlitby.

Jeruzalem 8. mája (TASR) - Najmenej 163 Palestínčanov a šesť príslušníkov izraelskej polície utrpelo zranenia počas piatkových násilností v Jeruzaleme. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na Palestínsky Červený kríž a izraelskú políciu.

Palestínsky Červený kríž tiež uviedol, že väčšina z nich sa zranila počas potýčky pri mešite al-Aksá vo východnom Jeruzaleme. Hovorkyňa tejto organizácie zároveň informovala o tom, že z dôvodu preťaženia kapacít na pohotovostiach bola pre zranených zriadená provizórna vonkajšia nemocnica.

Ako skôr informovala zdravotná služba Palestínskeho Červeného kríža, väčšina zranení bola spôsobená pogumovanými kovovými projektilmi a šrapnelmi z omračovacích granátov.

Piatkové násilie vypuklo po tom, ako sa bezpečnostné zložky židovského štátu vo veľkých počtoch rozmiestnili pri al-Aksá, najväčšej mešite v Jeruzaleme, kde v tom čase prebiehali večerné modlitby, obvyklé počas pôstneho mesiaca ramadán.

V posledných dňoch vypukli násilnosti medzi demonštrantami a políciou v súvislosti so situáciou vo štvrti Šajch Džarrá vo východnej časti Jeruzalema, pripomína agentúra AP.

Desiatkam Palestínčanov tam hrozí vysťahovanie po dlhom právnom boji so židovskými osadníkmi, ktorí sa pokúšajú získať kontrolu nad nehnuteľným majetkom v tejto štvrti ležiacej severne od jeruzalemského Starého mesta.

Football news:

Scotland coach Clarke: There were a lot of good moments during the group stage, but no points scored
England are the most boring group winners in history. Two goals were enough! And at the World Cup, the Italians once became the first even with one
Dalic - to the fans after reaching the Euro playoffs: You are our strength, and we will be your pride
Modric became the youngest and oldest goalscorer in Croatia at the Euro
Czech Republic coach Shilgava: We came out of the group and fought with England for the first place. We got what we wanted
Gareth Southgate: England wanted to win the group and continue to play at Wembley-and it succeeded
Luka Modric: When Croatia plays like this, we are dangerous for everyone