Slovakia

Projekt obnovy Eurocampu v Tatranskej Lomnici znovu ožíva, investori tam chcú postaviť chaty aj pláže

Po desiatich rokoch opäť ožíva projekt modernizácie schátraného areálu Eurocamp v Tatranskej Lomnici. Na jeho území má vzniknúť rekreačná zóna s chatami, víkendovými a apartmánovými domami, kultúrnym centrom, plochami pre športové vyžitie, exteriérovým zábavným centrom pre deti a nákupným centrom. Okrem iného sa v zámere spomína aj súkromná a verejná pláž, vyhliadková veža s lanovou dráhou a mólo.

Projekt sa dotýka územia s výmerou viac ako 141-tisíc metrov štvorcových. Predpokladané celkové náklady revitalizácie rekreačnej zóny bez infraštruktúry sa odhadujú na približne 3,9 milióna eur.

S výstavbou chcú začať už tento rok

Za súčasným projektom stoja košická spoločnosť Eurocamp Develop, ktorá prišla so zámerom vybudovať rekreačný areál aj v roku 2011, a popradská akciová spoločnosť Tatramat.

Územie chcú komplexne pripraviť pre rekreačnú zónu spolu s výstavbou komunikácií a inžinierskych sietí. Podľa zámeru na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA) je účelom vytvoriť optimálne podmienky pre cestovný ruch, nosným prvkom zóny sú stavebné pozemky pre rekreáciu a cestovný ruch.

Ich užívateľmi majú byť fyzické a právnické osoby, ktoré budú mať jednotlivé nehnuteľnosti vo vlastníctve. Predpokladaný začiatok výstavby je v štvrtom štvrťroku 2021, ukončená by mala byť do štyroch – piatich rokov. Lokalita sa nachádza v druhom stupni územnej ochrany Tatranského národného parku.

Eurocamp bude rozdelený na dve zóny

Celá zóna Eurocampu bude podľa zámeru rozdelená na dve samostatné zóny. Prepojené budú mostom ponad štátnu cestu z Veľkej do Tatranskej Lomnice (II/540). V rekreačnej zóne budú chaty a polyfunkčné objekty apartmánového typu. Jednotlivé parcely pre chaty by mali mať 800 metrov štvorcových. Pri radovej zástavbe víkendových domov sa počíta s priamym vstupom na pláž v jazernej zóne.

Druhá, oddychová časť areálu ponúkne priestor na voľnočasové aktivity. Doplnené budú aj o objekty pre občiansku vybavenosť, ako sú obchody a služby. V areáli oboch zón budú rozmiestnené detské ihriská, fitnes zóna a multifunkčné ihriská. Zámer počíta aj so saunami a vodnými plochami.

„V letných mesiacoch ich budú rekreanti využívať na letné plávanie, budú mať funkciu nábrežnej promenády a zároveň budú vytvárať vhodný krajinný obraz prostredia. V zimných mesiacoch by sa využívali na korčuľovanie, prípadne na vytvorenie steny pre ľadolezcov,“ uvádza sa v zámere.

Okrem iného sa počíta s výstavbou kruhovej križovatky. Na mieste vznikne aj 380 vonkajších parkovacích stojísk. Podľa zámeru je odhadovaný počet rekreantov v lokalite na päť až šesť stoviek.

Podozrivý výrub v danej lokalite

Hovorkyňa mesta Vysoké Tatry Daniela Birková pre agentúru SITA potvrdila, že pozemky v Eurocampe sú platným územným plánom mesta určené ako rozvojová plocha na cestovný ruch v nadväznosti na predchádzajúce využitie územia.

Podľa jej slov bolo pre územie v minulosti pripravených už viac urbanistických štúdií zo strany investorov. Riešili najmä ubytovacie zariadenia v lokalite so súvisiacimi službami v súlade s platným územným plánom.

„V súčasnosti opäť evidujeme záujem, že investori chcú túto myšlienku ďalej rozvíjať, respektíve aktualizovať a pracujú no nových štúdiách,“ uviedla. Zároveň dodala, že pre časť územia boli vydané aj územné rozhodnutia a stavebné povolenia.

Tatranci však pred časom upozornili na výrub v danej lokalite. Podľa Birkovej k nemu mestu nedalo povolenie.

„Zároveň bol daný podnet na prešetrenie na obvodné oddelenie Policajného zboru Vysoké Tatry,“ dodala.

Eurocamp

Eurocamp v Tatranskej Lomnici postavili v 70. rokoch 20. storočia pri príležitosti celosvetového zrazu Medzinárodnej federácie karavanistov FICC. Dnes je v ruinách.

Košická spoločnosť plánovala v lokalite vytvoriť parcely pre rekreačné domy a pripraviť územie pre rôzne športové aktivity ešte v roku 2011, pričom celý areál mal byť dokončený do dvoch rokov. Zámer obnovila až teraz.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude