Slovakia

Rakúšania zdolali na ME nováčika Severné Macedónsko o dva góly

Rakúšania zvíťazili vďaka presným zásahom Stefana Lainera, Michaela Gregoritscha a Marka Arnautoviča.

Bukurešť 13. júna (TASR) - Futbalisti Rakúska zvíťazili v nedeľnom stretnutí C-skupiny EURO 2020 nad Severným Macedónskom 3:1. Debutant na kontinentálnom šampionáte zaostával po góle Stefana Lainera z 18. minúty, ešte v prvom polčase ale dokázal vyrovnať 37-ročný veterán a kapitán mužstva Goran Pandev, ktorý sa stal druhým najstarším strelcom gólu na ME. Rekord drží Rakúšan Ivica Vastič, ktorý skóroval proti Poľsku na EURO 2008 vo veku 38 rokov a 257 dní. Po zmene strán rozhodli o triumfe Rakúska Michael Gregoritsch s Markom Arnautovičom.

Za Severné Macedónsko nastúpili v priebehu druhého polčasu na Národnom štadióne v Bukurešti aj dvaja hráči, ktorí si v minulej sezóne obliekali dresy slovenských fortunaligových klubov - Tihomir Kostadinov z MFK Ružomberok a Milan Ristovski z FC Spartak Trnava.

V druhom nedeľnom zápase "céčka" privítalo Holandsko Ukrajinu (21.00 SELČ v Amsterdame). V 2. kole skupinovej fázy si Ukrajina zmeria sily so Severným Macedónskom (17. júna o 15.00 SELČ v Bukurešti), o šesť hodín neskôr v Amsterdame nastúpia domáci Holanďania proti Rakúsku.

C-skupina - 1. kolo:

Góly: 18. Lainer, 78. Gregoritsch, 89. Arnautovič - 28. Pandev. Rozhodovali: Ekberg - Culum, Hallberg (všetci Švéd.), ŽK: Lainer - Trajkovski, Alioski

Rakúsko: Bachmann - Lainer, Dragovič (46. Lienhart), Hinterreger, Ulmer - Baumgartner (58. Gregoritsch), Laimer (90.+3 Baumgartlinger), X. Schlager (90.+4 Ilsanker), Alaba - Sabitzer - Kalajdžič (59. Arnautovič)

Severné Macedónsko: Dimitrievski - Nikolov (64. Bejtulai), S. Ristovski, Velkovski, Musliu (87. M. Ristovski), Alioski - Bardhi (82. Tričkovski), Ademi, Elmas - Pandev, Trajkovski (64. Kostadinov)

Po nezáživnom úvode a taktických oťukávačkách udreli Rakúšania ako prví. Sabitzerov pas z hĺbky poľa našiel pred bránkou nabiehajúceho Lainera, ktorý volejom do protipohybu prekonal brankára Dimitrievskeho - 1:0. Severní Macedónci sa nestihli spamätať z prvého úderu a o pár minút takmer inkasovali druhý od Kalajdžiča, tentoraz bol Dimitrievski pripravený. Rakúšania kontrolovali dianie na trávniku, v 28. minúte však po nedorozumení stredných obrancov a fatálnej hrúbke brankára Bachmanna inkasovali. Lopta sa so šťastím odrazila k Pandevovi, ktorý celú situáciu sledoval a poľahky ju zasunul do prázdnej brány - 1:1. Rakúšania mali aj naďalej platonickú prevahu v poli, ale gólové šance si vypracovať nedokázali.

Aj do druhého polčasu vstúpil papierový favorit aktívne, centrované lopty rakúskych krídelníkov ale nenachádzali v šestnástke adresáta. Po hodine hry sa zrodila ojedinelá šanca Severných Macedóncov, ktorú zmaril Bachmann včasným vybehnutím, dorážka Pandeva išla vysoko nad. V 64. minúte mohol dostať Rakúsko opäť do vedenia striedajúci Gregoritsch. Zavesil sa na center do vzduchu, ale jeho hlavičku Dimitrievski vyškriabal končekmi prstov. V 78. minúte už bol ale prikrátky na jeho pohotové zakončenie po presnom centri Alabu - 2:1. V 89. minúte pridal poistku ďalší "žolík" rakúskeho kouča Arnautovič, obišiel aj brankára a pohodlne skóroval - 3:1.

Inter, in the event of Lukaku's departure, will try to buy Zapata from Atalanta, Bergamasca-Abraham from Chelsea
Aston Villa bought Southampton's top scorer Ings for 30 million pounds
Aurelien Tchuameni: Why is it possible to stop the match for 5 minutes because of a millimeter offside, but not because of racist shouts at the stadium?
Manchester United, Liverpool and Man City were Interested in Bailey, but did not want to pay 40 million pounds to Bayer
Alisson on a new contract with Liverpool: I didn't spend much time thinking about it. I'm happy here
Van Gaal on his appointment to the national team: Dutch football has always been close to me
Bayern and Kimmich are close to a contract until 2026. Only Lewandowski will receive more Jozua