Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Recep Tayyip Erdogan bude opäť kandidovať za prezidenta

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok oznámil, že sa bude uchádzať o znovuzvolenie v prezidentských voľbách naplánovaných na jún 2023. Ide o prvé oficiálne oznámenie o jeho kandidatúre. Informácie priniesla agentúra DPA.

Aliancia ľudu

„Tu ohlasujem, že Tayyip Erdogan je kandidátom Aliancie ľudu (na prezidenta)," povedal Erdogan podporovateľom v meste Izmir na pobreží Egejského mora. Aliancia ľudu je volebné spojenectvo medzi Erdoganovou vládnucou Stranou spravodlivosti a rozvoja (AKP) a krajne pravicovou Stranou národnej akcie (MHP).

Mnohí pozorovatelia pokladajú budúcoročné voľby za jedny z najdôležitejších v novodobých dejinách Turecka.

Erdoganova konzervatívna islamská strana AKP, ktorá je pri moci takmer 20 rokov, pôjde do všeobecných volieb v čase prudko sa zhoršujúcej menovej krízy, najvyššej inflácie za posledné dve desaťročia a narastajúcej nezamestnanosti - okrem iných problémov, konštatuje DPA.

Výzva k rivalom

Turecká opozícia obviňuje Erdogana aj z čoraz silnejšieho zastrašovania prípadných politických súperov pred všeobecnými voľbami v roku 2023 – voliči si totiž budú vyberať nielen prezidenta, ale aj poslancov parlamentu.

AKP a MHP vytvorili alianciu vo voľbách v roku 2018, vďaka čomu bol Erdogan znovu zvolený a získal aj rozsiahle nové právomoci.

Erdogan zároveň vyzval vo štvrtok jedného zo svojich najväčších rivalov, lídra opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Kemala Kiličdarogla, aby oznámil svoju kandidatúru alebo kandidatúru niekoho iného zo svojej aliancie. Tú tvorí CHP spolu so Stranou dobra (Iyi Parti - IP) a nedávno sa k nim pridali štyri ďalšie opozičné strany, aby sa spolu dohodli na stratégii, ako nahradiť Erdoganovu „autoritársku" vládu.

Tento blok, ktorého súčasťou sú dvaja bývalí Erdoganovi spolupracovníci, expremiér Ahmet Davutoglu a exminister hospodárstva Ali Babacan, ešte len majú oznámiť svojho prezidentského kandidáta.

Hľadať pravdu môžeme aj vďaka vašej podpore

Roky odkrývame veľké kauzy, zaoberáme sa vplyvom oligarchov a organizovaným zločinom. Vytvárame priestor pre komplexné a nezávislé spravodajstvo, aby ste mali jednoduchší prístup k dôležitým informáciám. Vaša podpora, nech je akákoľvek veľká, nám pomáha naďalej sa rozvíjať a poskytovať bezplatný obsah pre ľudí, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Pridajte sa k našej komunite, ktorá spoločne bojuje za spravodlivosť, a podporte nielen našu prácu, ale aj budúcnosť našej krajiny.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

Podpora investigatívnej žurnalistiky

Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám

Vylepšené funkcie diskusií

Vylepšené funkcie diskusií