Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Rozsudok SMRTI nezmenia: Vodca proruských separatistov NEPLÁNUJE omilostiť odsúdených vojakov!

Rozsudky boli vynesené v medzinárodne neuznanej Doneckej ľudovej republike (DĽR), ktorú na východe Ukrajiny vyhlásili separatisti podporovaní Kremľom. "(Odsúdení) prišli na Ukrajinu, aby pre peniaze zabíjali civilistov. Nevidím preto nijaké predpoklady pre zmiernenie či úpravu trestu," povedal v nedeľu novinárom líder DĽR Denis Pušilin, ktorého citovala agentúra AFP. Rozsudky nad trojicou zajatcov označil za spravodlivé.

Britského premiéra Borisa Johnsona zároveň obvinil z toho, že čo sa týka dvojice Britov, o ich osud sa nezaujímal a úrady v DĽR nekontaktoval.

AFP približuje, že Pušilin sa takto vyjadril na tlačovej konferencii v ukrajinskom meste Mariupol, ktoré koncom mája po dlhých a ťažkých bojoch celé dobyli ruské invázne jednotky. Líder DĽR tam bol na ceste organizovanej ruským ministerstvom obrany, uvádza AFP.

V DĽR odsúdili vo štvrtok dvoch Britov na trest smrti za účasť v bojoch na Ukrajine. Spolu s 28-ročným Aidenom Aslinom a 48-ročným Seanom Pinnerom dostal rovnaký trest aj Maročan Bráhím Saadún. Súd DĽR uznal všetkých troch za vinných z podniknutia krokov smerujúcich k násilnému zvrhnutiu moci, ako aj za žoldnierske aktivity a údajný terorizmus. Rozsudok má byť vykonaný zastrelením.

Britská vláda vyjadrila v súvislosti s rozsudkami hlboké znepokojenie. "Je jasné, že išlo o príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl, preto sú vojnovými zajatcami," uviedol hovorca britského premiéra Johnsona. Poprel pritom, že by išlo o žoldnierov,  ako ich označujú separatisti v Donecku.

Znepokojenie nad verdiktmi vyjadrila aj Organizácia Spojených národov. AFP pripomína, že rodiny Britov informovali, že obaja žijú na Ukrajine už od roku 2018.

Autori: vr, TASR