Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Rudolf Urc, osobnosť slovenskej filmovej tvorby, má 85 rokov

Ako dramaturg pracoval takmer so všetkými vedúcimi predstaviteľmi slovenského animovaného filmu, najmä s Viktorom Kubalom.

Zvolen/Bratislava 12. júna (TASR) - Neodmysliteľnou súčasťou histórie slovenského dokumentárneho a animovaného filmu je Rudolf Urc. Od konca 50. rokov minulého storočia stál pri obrode slovenskej dokumentárnej tvorby a v rokoch 1972 - 1991 sa výrazne podieľal na produkcii a úspechoch animovaných filmov. Na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave zakladal Katedru animovanej tvorby a stal sa jej prvým vedúcim. Patril k zakladateľom festivalu Bienále animácie Bratislava.

Legenda slovenskej kinematografie, dramaturg, režisér, scenárista, publicista a pedagóg bude mať v nedeľu 12. júna 85 rokov.

Rudolf Urc sa narodil 12. júna 1937 vo Zvolene. Po absolvovaní štúdia dramaturgie na Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU) v Prahe začal pracovať v Bratislave ako režisér a vedúci dramaturg Spravodajského filmu a Štúdia krátkych filmov, pričom nakrútil dokumentárne filmy ako Človek z Málinca (1959), Dve demokracie (1960), Tri spomienky (1964), Posledný odpich (1966), Nedokončená kronika (1967) či Generáli (1969).

Po okupácii Československa vojskami Sovietskeho zväzu a Varšavskej zmluvy prejavil odmietavý občiansky postoj, a preto sa ďalších 16 filmov, na ktorých sa podieľal, dostalo na dlhé roky do trezoru. Jeho samého odsunuli "normalizátori" v roku 1972 k animovanému filmu.

Vďaka tomu však slovenská animovaná tvorba získala osobnosť, ktorá ju inšpirovala a koncepčne viedla. Rudolf Urc ako dramaturg pracoval takmer so všetkými vedúcimi predstaviteľmi slovenského animovaného filmu, najmä s Viktorom Kubalom. Stál pri zrode prvého slovenského celovečerného animovaného filmu Zbojník Jurko (1976), pod ktorý sa režisérsky podpísal práve Kubal.

Ako režisér sa Rudolf Urc podieľal na animovaných snímkach a seriáloch ako Oráč a obri (1975), Minútky na vrátnici (1978), Prvá trieda (1984), Dada a Dodo (1988), Rozprávky z nočnej košieľky (1990) alebo Bratislavské rozprávky (1995).

Uznávaný filmový tvorca napísal aj knihy venované filmovej tvorbe Animovaný film (1980) a Traja veteráni za kamerou (1988). Pre študentov VŠMU pripravil skriptá Dejiny animovaného filmu I. (1995) a Dejiny animovaného filmu II. (1999). Obsiahlu publikáciu o živote a tvorbe Viktora Kubala s názvom Viktor Kubal: Filmár, výtvarník, humorista vydal v roku 2010. Ako osemdesiatnik publikoval Neviditeľné dejiny dokumentaristov (2017).

Stál pri zrode festivalu Bienále animácie Bratislava a medzinárodného festivalu Art Film Fest, ktorý sa od roku 1993 organizoval v Trenčianskych Tepliciach, neskôr v Trenčíne a od roku 2016 pokračuje v Košiciach.

V roku 2008 ocenili Rudolfa Urca Čestnou medailou Albína Brunovského za výrazný prínos v oblasti animovaného filmu. Cenu predsedu Národnej rady Slovenskej republiky za mimoriadny prínos v oblasti humanitných vied dostal v júni 2010. Na filmovom festivale Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach si prevzal v roku 2012 ocenenie Zlatá kamera. V apríli 2017 sa stal laureátom národnej filmovej ceny Slnko v sieti, ktorú mu udelila Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) za výnimočný prínos slovenskej kinematografii.