MŽP: Cena Európskeho týždňa mobility

Zľava: Minister životného prostredia Ján Budaj, generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Michal Maco, ocenený v kategórií Efektívne trvalé opatrenie primátor mesta Trnava Peter Bročka, ocenený v kategórií Aktívna samospráva starosta obce Ivanka pri Dunaji Vladimír Letenay a ocenení v kategórií Aktívna organizácia, členovia združenia Ružomberkom bajkom Matej Klíma a Miro Klíma počas tlačovej besedy Ministerstva životného prostredia SR a Slovenskej agentúry životného prostredia na tému: Vyhlásenie víťazov národnej súťaže o Cenu Európskeho týždňa mobility. Bratislava, 19. október 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel

Cenu Európskeho týždňa mobility (ETM) získala obec Ivanka pri Dunaji (okres Senec), mesto Trnava či iniciatíva Ružomberkom Bajkom. Ceny víťazom odovzdal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Na jubilejnom 20. ročníku sa na Slovensku zúčastnilo 56 samospráv a 19 organizácií, Slovensko tak obsadilo 13. miesto medzi krajinami Európy spoločne s Francúzskom.

Videomost či veľká cyklojazda

Ivanka pri Dunaji zvíťazila v kategórii Aktívna samospráva. Komisia ocenila viaceré aktivity obce, ako bol videomost s odborníkom z Holandska na tému udržateľná mobilita a verejný priestor, veľká cyklojazda, kde okrem obyvateľov bicyklovali aj predstavitelia obce či uzavretie ulice pre motorovú dopravu počas Dňa bez áut.

V kategórií Efektívne trvalé opatrenie získalo prvenstvo mesto Trnava. Samospráva zvíťazila za úpravu Študentskej ulice, ktorá je názornou ukážkou toho, ako zákaz parkovania motorových vozidiel dokáže uvoľniť uličný priestor pre bezpečný pohyb cyklistov a chodcov a uľahčiť tak aj prístup autobusom verejnej dopravy.

Príklad hodný nasledovania

V kategórii Aktívna organizácia získala ocenenie iniciatíva Ružomberkom bajkom, ktorá dokázala v pomerne krátkom čase upriamiť pozornosť na nepriaznivú situáciu v oblasti dopravy v meste a potrebu jej urgentného riešenia. Zároveň nadviazala spoluprácu so svojou samosprávou, čo hodnotiaca komisia považuje za príklad hodný nasledovania.

Hodnotiaca komisia bola zložená zo zástupcov rezortov životného prostredia a dopravy, doplnená odborníkmi na starostlivosť o životné prostredie a kvalitu ovzdušia. Celkovo sa do ETM zapojilo 3 193 samospráv z 53 krajín Európy.