Virus Outbreak Hungary Sinopharm

Vakcína spoločnosti Sinopharm. Foto: ilustračné, SITA/AP

Šéf maďarského úradu vlády Gergely Gulyás odmietol obavy o účinnosti vakcíny proti koronavírusu čínskej firmy Sinopharm a bez poskytnutia dôkazov uviedol, že poskytuje lepšiu ochranu ako niektoré vakcíny zo Západu.

Gulyás na online tlačovom brífingu uviedol, že všetkých šesť vakcín, ktoré v súčasnosti v Maďarsku používajú, je „spoľahlivých a účinných“. Podávanie tretej dávky vakcíny Sinopharm podľa neho nie je nutné.

Distribútor vakcíny v Spojených arabských emirátoch začal v marci ponúkať tretiu dávku látky malému počtu ľudí s tým, že v niektorých prípadoch nevytvorila dostatok ochranných protilátok.

Obavy o jej účinnosti narástli cez víkend, keď riaditeľ čínskeho Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Kao Fu povedal, že účinnosť čínskych vakcín proti koronavírusu je nízka. Neskôr však pre agentúru AP vysvetlil, že jeho slová boli nesprávne interpretované a on hovoril o miere účinnosti „vakcín vo svete, najmä v Číne“.

Maďarsko je jediná krajina v Európskej únii, ktorá schválila vakcínu Sinopharm. Z piatich miliónov objednaných dávok už dostala viac ako milión. Danou látkou sa nechal zaočkovať aj premiér Viktor Orbán.