Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Sektor stavebníctva v Nemecku hlási vážny nedostatok surovín, situácia je najhoršia od roku 1991

Nedostatok surovín v nemeckom sektore stavebníctva sa dostal na najhoršiu úroveň od roku 1991. Vyplýva to z prieskumu mníchovského ekonomického inštitútu Ifo, ktorý o tom informoval v piatok.

„Pre ruský útok na Ukrajinu sa problémy s dodávkami stavebných materiálov drasticky zhoršili. Ceny surovín pre ich nedostatok a náklady na energie naďalej rastú,“ uviedol výskumník inštitútu Ifo Felix Leiss.

Za nedostatok surovín môže vojna

Podiel firiem v nemeckom stavebnom sektore, ktoré hlásia nedostatok surovín, v máji stúpol na 56,6 percenta z aprílových 54,2 percenta. Až 91,1 percenta oslovených firiem uviedlo, že vojna na Ukrajine zhoršila nedostatok surovín.

„V súčasnosti osobitne chýba oceľ, ktorá sa často dováža z Ruska a Ukrajiny. Problémy sú aj s asfaltom a v niektorých oblastiach sa firmy sťažovali aj na nedostatok tehál. Izolačných materiálov bol nedostatok na mnohých miestach už pred začiatkom vojny, ale aj v tejto oblasti sa situácia ešte viac zhoršila,“ konštatoval Leiss.

Niektoré projekty sú neziskové

Z prieskumu Ifo ďalej vyplýva, že kombinácia rastúcich cien stavieb a vyšších úrokových sadzieb spôsobujú, že niektoré projekty sa stávajú neziskové.

Rušenie projektov v máji hlásilo 13,4 percenta stavebných firiem, v apríli to bolo len 7,5 percenta a v marci 4,6 percenta firiem.