Slovakia

Sestra lídra KĽDR je ochotná obnoviť rozhovory so Soulom

Vyjadrenia Kim Jo-džong prišli niekoľko dní po tom, čo Severná Kórea skúšobne odpálila nad Japonské more dve balistické strely.

Pchjongjang 24. septembra (TASR) - Vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una v piatok vyhlásila, že KĽDR je ochotná obnoviť rozhovory s Južnou Kóreou, a to v prípade, ak Soul nebude Pchjongjang provokovať nepriateľskou politikou a neférovými dvojitými štandardmi. Informovala o tom agentúra AP.

Kim Jo-džong tak reagovala na opakované výzvy juhokórejského prezidenta Mun Če-ina, čo sa týka politickej deklarácie o ukončení kórejskej vojny z rokov 1950-53 a obnovy mieru. Tento krok by, ako tvrdí, mohol pomôcť dosiahnuť denuklearizáciu a trvalý mier na Kórejskom polostrove.

KĽDR by podľa Kim Jo-džong privítala "konštruktívne diskusie" s Južnou Kóreou o obnove a zlepšení vzájomných väzieb, ak budú splnené uvedené podmienky.

V minulosti Severná Kórea za nepriateľskú politiku voči Pchjongjangu označila spoločné americko-juhokórejské vojenské cvičenia a ekonomické sankcie iniciované Washingtonom.

Jej vyjadrenia prišli niekoľko dní po tom, čo Severná Kórea skúšobne odpálila nad Japonské more dve balistické strely. Podľa mnohých expertov chce Pchjongjang, ktorý čelí medzinárodným sankciám za vývoj jadrových zbraní a balistických rakiet, najnovšími testami demonštrovať svoju vojenskú silu.

AP pripomína, že kórejská vojna sa skončila prímerím a nie mierovou dohodou, čo technicky znamená, že krajiny sú stále vo vojnovom stave. Počas diplomatických stykov so Spojenými štátmi, ktoré sa začali v roku 2018, sa špekulovalo, že vtedajší prezident USA Donald Trump ohlási koniec vojny začiatkom roku 2019 s cieľom presvedčiť Kim Čong-una zaviazať sa k denuklearizácii. K takémuto kroku však nedošlo a diplomatické vzťahy sa dostali na mŕtvy bod. V posledných mesiacoch líder KĽDR varoval, že krajina posilní svoj nukleárny arzenál, ak USA neprestanú viesť nepriateľskú politiku.

Football news:

Ajax fans set off fireworks at the stadium at the match with Borussia
Guardiola on coronavirus: I am vaccinated, I trust doctors and scientists. We see how many deaths there are in England
Griezmann caught up with Giroud in goals in the Champions League (35) and shares 5th place with him among the French
In Amsterdam, fireworks are not only on the field, but also in the stands. The public relations of Ajax and Borussia fans
Mbappe has 46 (28+18) points on the goal+pass system in 48 games in the Champions League
Atletico conceded twice before the 15th minute for the first time under Simeon
Guardiola pro 5-1 with Brugge: One of Man City's best games in European competitions