Slovakia

Silvester v hlavnom meste bude tento rok bez ohňostroja

„Nevieme, aké budú platiť odporúčania a opatrenia počas silvestrovskej noci, uvedomujeme si však, že riziko prenosu vírusu pri počte ľudí, ktorí zvyknú do centra hlavného mesta na Silvestra chodiť, by bolo za každých okolností veľmi veľké,“ spresnila. Hlavné mesto tvrdí, že v roku 2020 sa stalo súčasťou životov ľudí uskromnenie sa a odrieknutie si niečoho. Sledovať tisíce eur, ktoré „skončia vo vzduchu“, preto nepovažuje za správne aj vzhľadom na mestský rozpočet. „Ten sme museli výrazne zredukovať,“ podotkla Rajčanová.

Silvestrovské zábavy v centre Bratislavy, ktoré vyvrcholili tradičným polnočným ohňostrojom na Dunaji, spojeným so svetelnou hudobnou šou, sa posledné roky konali na Hviezdoslavovom námestí a na Námestí Ľudovíta Štúra. Mesto minulý rok uviedlo, že oslavy spolu s ohňostrojom dokážu prilákať do centra Bratislavy desiatky tisíc ľudí.

VIDEO: Zdobenie vianočného stromu na Hviezdoslavovom námestí.

V centre Bratislavy sa pre pandémiu koronavírusu nebudú tento rok konať ani tradičné vianočné trhy na Hlavnom námestí, Františkánskom námestí a Hviezdoslavovom námestí. Tie každoročne navštívia tisíce ľudí zo Slovenska i zo zahraničia. Hlavné mesto aj napriek tomu deklaruje, že obyvateľom prinesie do ulíc vianočnú atmosféru. Na Hlavnom námestí už umiestnili vianočný stromček, malo by tu pribudnúť aj pár stánkov s ľudovoumeleckými tvorcami a predajcami. Magistrát avizuje aj nové vianočné osvetlenie, nové prvky výzdoby, rôzne svetelné inštalácie vrátane vianočného osvetlenia Starého mosta.

V spolupráci s mestskými organizáciami pripravuje mesto aj vianočný program, avšak prevažne v online formáte. Mestská časť Staré Mesto na Hviezdoslavovom námestí už tiež umiestnila vianočný stromček. Chýbať nebude ani adventný veniec v strede námestia.

Vianočný remeselný jarmok

Na nádvorí Starej radnice v centre Bratislavy sa od soboty začne vianočný remeselný jarmok. Verejnosť ho môže navštíviť každý nasledujúci víkend až do 20. decembra. Informovali o tom z Múzea mesta Bratislavy (MMB).

Na nádvorí Starej radnice zapália postupne aj štyri adventné sviečky, prvú tento víkend v nedeľu. „Maľovaný betlehem na vstupnom sklenom priečelí Múzea dejín mesta nám pripomenie zázrak Vianoc. Betlehem na nádvorí Starej radnice je dlhoročná tradícia. Umelecky ho tento rok stvárni naša kolegyňa Martina Pavlikánová,“ spresnili z MMB.

Od 12. decembra sprístupní múzeum vo výstavných priestoroch v Starej radnici aj interaktívnu výstavu hračiek Ako sa hrali naši. Výstava návštevníkom pripomenie, aké darčeky možno súčasní rodičia, starí rodičia či prarodičia nachádzali pod vianočným stromčekom.

Football news:

The Premier League is trying to ban hugs on the field. In vain - they increase team cohesion at the biological level, help to read the fear of the enemy
Koeman on Puyol: Such players will always be missed. He was charismatic and responsible
Aubameyang will miss the match with Southampton due to family reasons
Koeman before Rayo: The Cup is the shortest path to the trophy, but it did not get easier because of the relegation of Real Madrid and Atletico
Messi and his family take French lessons. Why teach him to go to the City? Canal+ journalist about the forward at PSG
Johnson on Lampard's resignation: In the world of results, it doesn't matter who you are - Mr. Chelsea or not
Alexander Golovin: Kovac is a competent specialist. Excellent work with him