Slovakia

Simulované záplavy v delte Dunaja pomáhajú podľa Budaja v boji s klimatickými zmenami

Zdroj: FB M.P.

Simulované záplavy vo vnútrozemskej delte Dunaja pomáhajú v boji s klimatickými zmenami. Pre dunajskú prírodu sú zvýšené prietoky, ktoré sa začali v apríli, mimoriadne prospešné. Uviedol to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

V ľavostrannej ramennej sústave Dunaja spustili jarnú simulovanú záplavu začiatkom apríla. Aktuálne tam prúdi prietok 90 kubických metrov (m3) za sekundu, čo je trojnásobok bežného prietoku v tomto období. Zároveň je to vrcholový prietok jarnej záplavy - prvej z dvoch plánovaných záplav v tomto roku. Prietok vody sa realizuje cez odberný objekt pri Malej vodnej elektrárni Dobrohošť.

"Pre dunajskú prírodu sú zvýšené prietoky mimoriadne prospešné. Ide o lokalitu európskeho významu s lužnými lesmi a mokraďami, ktorá je známa výskytom vzácnych druhov vtákov, rozmanitosťou rýb, mäkkýšov či obojživelníkov a svoje hniezda v nej má aj kráľ dunajského lužného lesa - orliak morský," poznamenal Budaj. Generálna riaditeľka Výskumného ústavu vodného hospodárstva Katarína Holubová vyzdvihla obnovu biotopov v tejto oblasti. Súčasné prietoky sú podľa nej správnym krokom na začiatku k periodicky opakovaným simulovaným záplavám územia.

Vyššie prietoky v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja požadovali zástupcovia Bratislavského ochranárskeho združenia. "Pre túto sezónu sme akceptovali dohodnutý kompromis, ktorý už prináša určité zlepšenia. Oceňujeme ústretovosť vodohospodárov, a veríme ich prísľubom, že sa podarí takéto prietoky schváliť v Manipulačnom poriadku a v budúcnosti pravidelne do tohto územia vpúšťať," povedal predseda združenia Tomáš Kušík. Dodal, že kľúčový bude prietok 120 m3 za sekundu.

V ľavostrannej ramennej sústave možno nájsť vŕbovo-topoľové lužné lesy, dubovo-brestovo-jaseňové lesy i prirodzené eutrofné a mezotrofné stojaté vody s vegetáciou plávajúcich a ponorených cievnatých rastlín, približuje envirorezort. Podnik pripravil záplavy v delte Dunaja na základe požiadavky Štátnej ochrany prírody SR. Jarné zvýšené prietoky a záplavy potrvajú 34 dní. Letná simulovaná záplava sa začne 21. mája a potrvá do 4. júna. Prietok môže dosiahnuť až 120 kubických metrov za sekundu. Dve simulované záplavy v priebehu jedného roka budú vodohospodári realizovať po prvý raz.

Vnútrozemská delta je pozostatok ramennej sústavy Dunaja, ktorá je na Slovensku ohraničená riekou Dunaj a umelým prívodným kanálom do vodného diela Gabčíkovo. Umelé záplavy majú simulovať prírodné procesy, ktoré fungovali v Dunajských luhoch pred postavením Gabčíkova.

(TASR)

Football news:

In the game with Roma, we saw the former De Gea: he made 10 saves, dragged at close range and became the best player of the match
David Villa joined the management of the Indian club Odisha
Chelsea and Jorginho want to extend their contract. The midfielder was Interested in Juve
Player of the Wings of Hadi on alcohol: Never drank, because I am happy as I live
Matic on Europa League: Manchester United respect Villarreal, but approach the final with thoughts of winning
President of Villarreal on reaching the final of the European Cup: We have finally achieved this
Cavani-the first player in 35 years with a double in both matches of the 1/2 final of the European Cup