Slovakia

Skupina OPEC+ sa dohodla na predĺžení obmedzení ťažby

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Len Rusko a Kazachstan môžu mierne zvýšiť dennú produkciu o 130.000 respektíve o 20.000 barelov (1 barel = 159 litrov), oznámila Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Viedeň/Moskva 4. marca (TASR) - Ministri členských krajín aliancie OPEC+ sa vo štvrtok dohodli, že vo veľkej miere predĺžia doterajšie obmedzenia ťažby o ďalší mesiac do konca apríla.

Len Rusko a Kazachstan môžu mierne zvýšiť dennú produkciu o 130.000 respektíve o 20.000 barelov (1 barel = 159 litrov), oznámila Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vo štvrtok večer po niekoľkohodinovom on-line rokovaní ministrov aliancie.

Skupina OPEC+ naposledy obmedzila ťažbu v januári, aby stabilizovala trh. Ceny ropy sa od začiatku roka aj z tohto dôvodu výrazne zvýšili. Podiel aliancie na svetových dodávkach ropy predstavuje okolo 45 %.

"Neistota týkajúca sa tempa zotavenia ekonomiky sa neznížila," uviedol v štvrtok saudskoarabský minister energetiky Abdulazíz bin Salmán na začiatku on-line zasadnutia 23 štátov aliancie. "Než podnikneme ďalšie kroky, mali by sme si byť istí, že ten lúč svetla, ktorý vidíme pred sebou, nie je reflektor rýchlovlaku rútiaceho sa na nás."


Ilustračná snímka.
Foto: TASR/AP
Ruský minister energetiky Alexander Novak zdôraznil, že situácia na trhu je aktuálne výrazne lepšia ako pred niekoľkými mesiacmi. Aj on však priznal, že ďalší priebeh pandémie a jej ekonomické následky sa daj len ťažko predpovedať.

K rastu cien čierneho zlata prispel aj optimizmus vyvolaný očkovaním, že v druhom polroku príde k prudkému oživeniu ekonomiky, uviedol analytik Commerzbank Carsten Fritsch. Upozornil, že prípadné sklamanie týchto nádejí môže spôsobiť opätovný pád cien.

Football news:

Contrast before the whistle in Prague: Slavia players lined up in front of a kneeling Arsenal
Unai Emery: I am used to matches against my former clubs, so the games with Arsenal are not something new
I drink beer, champagne, red wine. I eat cheese and caviar. Figo about watching football
Figo about Messi and Ronaldo: Truffles with caviar is difficult to compare
Pogba on the substitution at half-time: They tried to provoke me for the 2nd yellow card. The coach decided that it would be better if I left the field before the red
Ole Gunnar Solskjaer: Manchester United are in for a real European battle with Roma. We are good against the Italians
Mikel Arteta: An important victory at a crucial moment, but it will be difficult for Arsenal. Emery is the most successful coach in the history of the Europa League