Slovakia

Slovenský mládežnícky orchester sa predstaví v Prahe a Berlíne

Ilustračná snímka Foto: TASR/Dušan Hein

SMO je projektom Hudobného centra a prioritným projektom Ministerstva kultúry SR. Jeho cieľom je podpora prípravy mladej generácie hudobníkov na pôsobenie v profesionálnej praxi.

Bratislava 20. júla (TASR) – Slovenský mládežnícky orchester (SMO) sa pred odchodom na zahraničné festivaly predstaví v Bratislave. Vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu zahrá v pondelok 22. júla o 19. hodine pod taktovkou medzinárodne renomovaného austrálskeho dirigenta Benjamina Bayla. Uvedie repertoár z diel Dariusa Milhauda, Ondřeja Kukala, Ľubice Čekovskej a Ludwiga van Beethovena. Sólistami budú klavirista Miki Skuta a klarinetista Matej Veselka.

"V júli orchester čakajú dva zahraničné koncerty. V Prahe v rámci cyklu Musica Orbis v Kostole Sv. Šimona a Júdu (26. 7.) a v Berlíne na 20. ročníku medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov Young Euro Classic (28. 7.) vo Veľkej sále berlínskeho Konzerthausu," informuje Veronika Štubňová z Hudobného centra v Bratislave.

Podľa nej 55-členný SMO v treťom roku svojej existencie je zostavený prevažne zo študentov a čerstvých absolventov slovenských konzervatórií a vysokých hudobných škôl vo veku 17 až 27 rokov, doplnený o hostí - členov partnerských orchestrov združených v Európskej federácii národných mládežníckych orchestrov (EFNYO). Výmeny hudobníkov medzi orchestrami zastrešuje medzinárodný projekt MusXchange 2018 – 2020 podporený Európskou komisiou. V aktuálnej zostave sú prítomní mladí študenti z Turecka, Portugalska, Španielska a Ukrajiny.

SMO je projektom Hudobného centra a prioritným projektom Ministerstva kultúry SR. Jeho cieľom je podpora prípravy mladej generácie hudobníkov na pôsobenie v profesionálnej praxi i celkové pozdvihnutie úrovne slovenského mládežníckeho interpretačného umenia. Orchester ponúka príležitosť študentom a mladým umelcom nadobudnúť prostredníctvom štýlovo rôznorodej dramaturgie a pod vedením popredných hudobníkov ako lektorov jednotlivých nástrojových skupín cenné skúsenosti v oblasti orchestrálnej a komornej hry, práce s dirigentom aj sólovými hráčmi. Pedagógmi nástrojových skupín sú skúsení hudobníci pôsobiaci v rámci popredných slovenských umeleckých telies a inštitúcií.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.

Football news:

This is the best Milan in years: superkambekom with Juve (3 goals in 5 minutes!) saved the intrigue in Serie A
Zlatan Ibrahimovic: I am the President, player and coach! If I had been in Milan since the start of the season, we would have taken the scudetto
Sarri on the defeat by Milan: we played first-class football for 60 minutes. Then-turbidity
Pioli on the victory over Juve: Milan became a team. We can play even better
Pioli beat Juventus for the first time as a coach
Vardy has scored 10 goals for Arsenal in Premier League matches. Only Rooney has more
Ronaldo scores or gives an assist in 17 consecutive Serie A matches, where he scored 25 (21+4) points