Slovakia

Smelé plány. Remišová chce ultrarýchly internet v každom dome

„Nič sa tu nedeje. Kedysi aj boli plány, že tu natiahnu optický kábel, ale to asi padlo. My sami na to nemáme financie,“ sťažuje sa starosta obce Počarová Ladislav Lagín. V jeho obci internet majú, ale pomalý, a nie všade. Aj preto patrí na zoznam takzvaných bielych miest. To sú oblasti, v ktorých nie je ani polovica obyvateľstva pripojená na sieť. V roku 2018 ich bolo 46.

Všetko by sa malo zmeniť do roku 2025. Národný plán širokopásmového pripojenia, ktorý zverejnil rezort Veroniky Remišovej, hovorí o stopercentnom pokrytí všetkých domácností ultrarýchlym širokopásmovým internetom. Prenosová rýchlosť má byť minimálne 100 megabitov za sekundu, s možnosťou rozšírenia na jeden gigabit. Za päť rokov to má stáť vyše 320 miliónov eur.

Potrebné eurofondy
Hlavným zdrojom peňazí majú byť eurofondy. Stopercentné pokrytie totiž od nás požaduje Európska únia. Keďže na Slovensku je viacero lokalít, ktoré sú pre operátorov komerčne nezaujímavé a optické káble by tam sami od seba tak skoro nenatiahli, štát ich chce finančne saturovať.

Nejde pritom o neprebádaný vesmír. Podľa dát z národného plánu má už dnes tento ultrarýchly internet už tretina domácností. Samotní operátori by chceli pokrytie do roku 2022 zvýšiť na 60 percent. Zvyšok už bude na štáte.

Football news:

Vitaly Kutuzov: Atalanta signed the best deal in Serie A by signing Miranchuk
Klopp did not like the applause on the Liverpool bench after the removal of Christensen
Barcelona and Wolverhampton can agree to transfer Semedu for 30 million euros plus bonuses
Cesc Fabregas: Mane is the best player in the Premier League
Benzema played his 350th game for Real Madrid in La Liga
Atletico are in talks with Arsenal to buy out Torreira
Kulusevski scored with the sixth touch and the first shot for Juve-this is crucial in the debut victory of coach Pirlo