Slovakia

SNS vyzýva poslancov, aby odmietli núdzový stav

NR SR, foto z archívu. Foto: TASR - Jakub Kotian

Podporou núdzového stavu podľa SNS poslanci podporia aj nesystémové kroky vlády.

Bratislava 23. februára (TASR) - Mimoparlamentná SNS vyzvala poslancov Národnej rady (NR) SR, aby v stredu (24. 2.) nepodporili predlžovanie núdzového stavu. Vládu SR zas vyzýva na podanie demisie, hovorí o potrebe odovzdať riadenie pandémie kolektívnemu orgánu tvorenému odborníkmi. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Zuzana Škopcová. Za problém konania kabinetu Igora Matoviča (OĽANO) označila SNS stratu dôvery a neschopnosť riešiť problémy súvisiace s ochorením COVID-19.

"Jediným riešením je okamžité odovzdanie riadenia pandémie kolektívnemu orgánu, ktorý bol vytvorený z odborníkov, respektíve demisia tejto vlády. SNS teda vyzýva poslancov NR SR, aby hlasovali proti predĺženiu núdzového stavu," uviedla SNS s tým, že ide o nesystémové opatrenie. Tvrdí, že podporou núdzového stavu poslanci podporia aj nesystémové kroky vlády. Kritizuje aj týždenné testovanie na ochorenie COVID-19 a hovorí o pokusoch na občanoch. SNS tiež podotkla, že kabinet ignoruje odborníkov a príslušníkov samospráv. Myslí si, že stredajšie rokovanie parlamentu môže vytvoriť tlak na vládu, aby si konečne uvedomila zodpovednosť za životy na Slovensku a za aktuálnu situáciu.

Na podanie demisie už vládu vyzval aj expremiér a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini. Prezidentku SR Zuzanu Čaputovú následne vyzval, aby do predčasných volieb menovala úradnícku vládu. Deklaroval, že ak by vznikla takáto vláda, mala by podporu jeho poslancov.

Vláda začiatkom mesiaca rozhodla o tom, že núdzový stav sa predĺži od 8. februára o ďalších 40 dní. Na základe novelizovanej legislatívy musí predĺženie núdzového stavu odobriť parlament, a to najneskôr do 20 dní. Poslanci majú o predĺžení rokovať na schôdzi, ktorá sa začína v stredu.

Football news:

Sancho's injury is worse than expected. He will not play with Sevilla in the Champions League, Guerreiro is in doubt
Gerrard has the first trophy in his coaching career. As a player, he won 11 trophies
Keane on Brunu's words about statistics: A lot of nonsense. I don't understand why players care about the words of experts
Conte in front of Atalanta: They are aware of their strength, there are strong players-on the bench, too. It will be difficult
Gerrard's Rangers have won the Scottish championship ahead of schedule. This is their first title in 10 years
Pep Guardiola: Solskjaer is a great coach, Manchester United is getting harder to beat every year
Fowler on Salah: If he wants to leave, he should sell. Like Coutinho. The money was taken by van Dijk and Alisson