Slovakia

Stovku mužov vyhral Talian Jacobs za 9,80 sekundy

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Jacobs sa stal iba šiestym európskym šampiónom v najkratšom šprinte pod piatimi kruhmi od roku 1896 a prvým od roku 1980.

Tokio 1. augusta (TASR) - Olympijským šampiónom v behu na 100 m sa stal taliansky atlét Lamont Marcell Jacobs v novom európskom rekorde 9,80 sekundy. Striebro získal Američan Fred Kerley za 9,84, bronzový skončil Kanaďan Andre de Grasse v čase 9,89.

Jacobs sa stal iba šiestym európskym šampiónom v najkratšom šprinte pod piatimi kruhmi od roku 1896 a prvým od roku 1980, keď triumfoval Brit Allan Wells. Jacobs už v semifinále vylepšil kontinentálny rekord na 9,84 a vo finále sa ešte o štyri stotinky zlepšil. Pre rodáka z amerického mesta El Paso to bola prvá medaila z významných podujatí, v marci však zvíťazil na šesťdesiatke na halových ME v Toruni v behu, v ktorom skončil tretí Ján Volko.

Strieborný Kerley úspešne zavŕšil svoju netradičnú transformáciu, keď na MS v Dauhe získal bronz ešte na 400-metrovej trati. Bronzový De Grasse získal tretiu individuálnu medailu na olympiáde, v Riu vybojoval bronz na stovke a striebro na dvojstovke.

Ešte v semifinále vylepšil Číňan Su Ping-tchien výkonom 9,83 ázijský rekord. V semifinále mu už však nezostali sily a obsadil až šiestu priečku za 9,98.

Muži - finále:

100 m:

1. Lamont Marcell Jacobs (Tal.) 9,80 - európsky rekord,


2. Fred Kerley (USA) 9,84,
3. Andre de Grasse (Kan.) 9,89,
4. Akani Simbine (JAR) 9,93,
5. Ronnie Baker (USA) 9,95,
6. Su Ping-tchien (Čína) 9,98,
7. Enoch Adegoke (Nigéria) - nedobehol,
8. Zharnel Hughes (V. Brit.) - diskvalifikovaný

Football news:

Anelka on replacing Messi: Leo will never forget that Pochettino did this. You can't treat him like that
Ted Lasso is the most popular comedy about sports. The idea came from an advertisement for the Premier League, the actors do not understand anything about football at all
Koeman about Fati: We will give him more playing time, but everything depends on his condition
Ivanov has been appointed chief referee of the Sociedad - Monaco Europa League match
UEFA will appeal against the decision of the Madrid court on the Super League and apply for the dismissal of the judge
Messi - in PSG's application for the match against Manchester City
Sheriff in the Champions League-the miracle of the year. The cancellation of the limit helped, but so far in Moldovan football it is terrible: neither fans, nor money