Slovakia

Stovky ľudí pred parlamentom podporili reformu národných parkov

Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Stovky ľudí sa zišli vo štvrtok poobede pred Národnou radou SR na podporu plánovanej reformy národných parkov. Žiadajú utlmenie ťažby na štátnych pozemkoch v národných parkoch a o presun pozemkov v národných parkoch patriacich štátu pod ochranárov.

Iniciatíva My sme les, ktorá akciu zorganizovala, chcela poslancom odkázať, že ľudia pozorne sledujú, či konečne zastavia devastáciu vzácnych lesov v národných parkoch. Pripomenula, že  parlament doteraz nikdy nestál pred tak závažným rozhodnutím - odobrať správu štátnych pozemkov v národných parkoch lesohospodárskym podnikom, ktoré v nich ťažia drevo, a dať ju Štátnej ochrane prírody pod Ministerstvom životného prostredia.

Na transparentoch bolo vidieť nápisy ako "Podporujeme reformu národných parkov", "Slobodné národné parky sú dobré pre všetkých" či "Národné parky pre prírodu a ľudí". Podľa Mareka Kuchtu z iniciatívy My sme les petíciu Osloboďme národné parky podpísalo vyše 36.000 ľudí. "Situácia v národných parkoch je kritická, každý z nich je jedinečný, avšak čo sa týka ekologickej situácie, sú na tom veľmi zle," povedal Kuchta.

Pripravovaná novela zákona o ochrane prírody a krajiny je podľa organizátorov dôležitá, pretože situácia v národných parkoch je kritická. Podľa iniciatívy každý mesiac odíde 1600 – 2800 vyťažených kamiónov dreva z národných parkov či 380 – 640 kamiónov týždenne. "Za deň je to 75 až 130 kamiónov vyťaženého dreva len z národných parkov," povedal Kuchta. V súčasnosti sú národné parky podľa Kuchtu atraktívne napríklad na výstavbu hotelov či ťažbu dreva.

V súvislosti s reformou sa protestovalo minulý týždeň i v Banskej Bystrici. Na celoslovenskom zhromaždení na podporu vidieka a jeho obyvateľstva, ktoré sú proti reforme národných parkov a chránených území, sa vo štvrtok (9.9.) zišlo cez tisíc účastníkov. Rečníci zdôraznili, že pripravovaná novela zákona o ochrane prírody a krajiny bude mať negatívne dosahy.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) reagoval na zhromaždenie s tým, že ľudí zavádzajú. Upozornil, že reforma sa netýka majiteľov neštátnych lesov a pokusy spolitizovať ju sú nešťastné. Slovenská lesnícka komora vyjadrenie envirorezortu, že organizátori nedávneho zhromaždenia v Banskej Bystrici sú politicky motivovaní a podávajú klamlivé informácie, odmietla.

Novela zákona o reforme národných parkov hovorí o presune pozemkov v národných parkoch patriacich štátu pod ochranárov. Zámer predložili do parlamentu koaliční poslanci. Poslanci parlamentu by o novele zákona o ochrane prírody mali rokovať na októbrovej schôdzi.

(TASR) 

Football news:

Lille coach: Benzema is an outstanding player. This is what is needed for the Golden Ball
Sandro Wagner: Messi didn't deserve the Golden Ball. Chiellini is the favorite, followed by Lewandowski
Gary Neville: Manchester United stars don't plow like de Bruyne, Mane, Bernardo and Firmino. They lack such a work ethic
Salah turned into Messi. Lineker on Liverpool forward
We will ask you to punish those who unreasonably accused Glick of racism in the match with England. The Polish Football Union will appeal to FIFA
Milan's midfielder Rebic suffered a muscle injury in the match against Verona
Newcastle's budget for the winter is 50 million pounds, although the club has the right to spend 190 million without violating the FFP