Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Súd v kauze vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov bude pokračovať výsluchom svedkov

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku bude v utorok 14. júna pokračovať hlavné pojednávanie v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Súd by mal konkrétne dokončiť výsluch Zoltána Andruskóa, ktorý v rámci dohody o vine a treste dostal za podiel na smrti novinára trest 15 rokov väzenia.

Výsluch Andruskóa museli prerušiť

Andruskó vo veci vypovedal už v rámci štyroch pojednávacích dní. V utorok 7. júna však musel súd jeho výsluch prerušiť, keďže sa necítil dobre. Pojednávanie v tejto veci je vytýčené aj na stredu 15. a na štvrtok 16. júna.

Súd zároveň avizoval aj predvolanie odsúdeného člena sereďského drogového gangu Iliju Weissa, ktorý by mal vypovedať o príprave vrážd prokurátorov a tiež bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby Petra Tótha. Ten rovnako ako Andruskó už vypovedal v pôvodnom procese týkajúcom sa vraždy Kuciaka.

Najvyšší súd SR (NS SR) v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi K. a Alene Zs.

Prvostupňový súd konal predčasne

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Mariana K. a Aleny Zs. v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol.

Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho.

V tejto veci čelia obžalobe okrem Mariana K. a Aleny Zs. aj Tomáš Szabó, Dušan Kr. a bosniansky občan Darko D.