Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Supie včely sa živia zdochlinami, ochutnali by ste ich med?

Drvivá väčšina druhov včiel zberá peľ a nektár z kvetov rastlín. Existuje však pár takzvaných supích včiel. Asi už tušíte, čím sa živia.

Pred pár desaťročiami entomológov šokoval objav, ktorý sa im podaril v kostarickom pralese. Ďaleko od civilizácie objavili tri druhy včiel, ktoré pred kvetmi uprednostňovali zdochliny. Až nedávno sa ale podarilo preskúmať, prečo je to vlastne tak. Tento hmyz má v tráviacom trakte zvláštne baktérie, ktorým sa mimoriadne darí v kyslom prostredí, rovnako ako je tu u iných živočíchov živiacich sa zdochlinami, napríklad u supov či hyen. Ďalším prekvapivým zistením ale bolo, že tieto včely vedia produkovať sladký med.

Včely si pokojne môžete predstaviť ako osy-vegetariánky. Pravdou je, že sa vyvinuli z ôs a od tohto nie príliš obľúbeného hmyzu ich odlišuje najmä fakt, že sú vegetariánky. Vzdialené príbuzné našich včiel z Kostariky však preferujú živočíšnu stravu.

Entomológovia nedávno nalákali supie včely v Kostarike tak, že zo stromov nechali visieť kuracie mäso. Niektoré druhy lietali z okolitých kvetov aj na mäso, iné preferovali výhradne kuracinu. A práve tie zaujali vedcov najviac.

Podujali sa teda skúmať baktérie v ich tráviacom ústrojenstve a zistili, že podobné majú aj hyeny či supy. Predpokladá sa, že tieto mikroorganizmy dokážu likvidovať patogény prítomné na hnijúcom mäsa a ochrániť tak mrchožrúty pred ochorením.

Záhadou zatiaľ ostáva, čo sa deje s mäsom, ktoré supie včely zozbierajú. Vie sa, že ho na približne dva týždne uskladnia v hniezde a až potom sa ním kŕmia. Prečo však hmyz čaká taký dlhý čas? To sa zatiaľ nevie.

Zrejme najzaujímavejší je ale fakt, že tieto včely dokážu produkovať med, respektíve zmes, ktorá ho pripomína. Ľudia, ktorí ho ochutnali, tvrdia, že má intenzívnu dymovú chuť a je buď slaný, alebo sladký. Odvážili by ste sa ochutnať.