Slovakia

SVET O SLOVENSKU: Končí sa éra „našich ľudí.” Jedna vec sa ešte nestala

27. november 2020 MI Svet o Slovensku

Nevídané zatýkanie desiatok bývalých slovenských špičiek polície, prokuratúry, súdov a pomaly už aj vlády fascinuje zahraničné médiá. Na jednu vec si však stále nikto netrúfol.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Končí sa éra „našich ľudí.” Jedna vec sa ešte nestala
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Slovensko je dnes nepochybne európskou jednotkou v počte obvinených veľkých rýb, ktoré donedávna riadili justičný a policajný systém krajiny.

Porovnávať sa s nami môže snáď len Rumunsko, kde už dokázali aj odsúdiť bývalého premiéra. Doba „našich ľudí,” za vlády Smeru sa skončila.

Neskutočná korupcia

Portál balkaninsight.com obdivne píše, že slovenskí policajti z NAKA vedú úspešné ťaženie proti skorumpovanej chobotnici, ktorá ovládala štát za predchádzajúcej vlá­dy.

„Mnohí teraz ukazujú prstom na Smer-SD, že umožnil taký rozmach korupcie,” uvádza portál.

Približuje, že obvinenie z rôznych trestných činov si už vypočuli desiatky top funkcionárov bývalej éry. „Ich prácou bolo dbať na dodržiavanie zákona a oni ho namiesto toho porušovali.”

Médiá sú zahltené „šokujúcimi správami o tom, ako špičky polície, súdov a prokuratúry organizovali vydieranie, vyhrážky, tajne sa stretávali s mocnými oligarchami a prevážali kopy peňazí v limuzínach.” Táto éra sa však podľa balkaninsight.com s nástupom novej vlády skončila.

Na čo sa čaká

Portál pripomína, že Igor Matovič vyhral voľby práve s prísľubom vykorenenia skorumpovaných elít na Slovensku, čo sa mu aj podarilo naštartovať.

„Netreba preceňovať výsledok volieb, ale je jasné, že sa začala politická zmena, ktorá je, dúfajme, nezvratná,” cituje portál slová slovenského investigatívneho novinára Mareka Vagoviča.

Na Slovensku sa teda začalo nevídané upratovanie korupcie na najvyšších miestach. Balkaninsight uvádza, že toto sa ešte nepodarilo žiadnej vláde. Stále však zostáva jedna vec, na ktorú si ešte nikto netrúfol:

„Všetky doterajšie vlády tvrdili, že bojujú s korupciou, ale nikomu sa ešte nepodarilo obviniť a usvedčiť žiadneho aktuálneho politika napriek rozsiahlym podozreniam,” dodáva Balkaninsight.

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Instagram Instagram Instagram SLEDOVAŤ

Football news:

Ex - Liverpool defender Flanagan is close to a move to Poland's Jagiellonia
Rodgers on 2-0 with Southampton: Should have scored more. Leicester are 2nd in the Premier League
Real Madrid may call up Castilla's top scorer Hugo Duro due to Jovic's departure
Covid at Ruiz's. The midfielder will not play for Napoli against Juve in the Italian Super Cup
Lampard on Hudson-Odoi: Callum is in great shape and will definitely get playing time
Agent: Cheryshev is not going to leave Valencia. The coach trusts him
Bayern gave the midfielder Dayak Union on loan with a buyout option