Slovakia

Takmer všetci baníci, ktorí uviazli pod zemou v Kanade, sú už vonku

Baníci uviazli pod zemou po tom, čo nehoda poškodila ich dopravný systém a mužom to zatarasilo prístup k hlavnému východu.

Ottawa 28. septembra (TASR) - Takmer všetkých 39 baníkov, uviaznutých dva dni pod zemou na východe Kanady, už zachránili a zvyšných podľa očakávania dostanú na povrch počas utorka. Informovali o tom predstavitelia a miestne médiá, na ktorých sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Baníci uviazli pod zemou v nedeľu popoludní po tom, čo nehoda poškodila ich dopravný systém a mužom to zatarasilo prístup k hlavnému východu.

Žiaden baník neutrpel zranenia.

Zatiaľ bolo zachránených 33 baníkov, uviedol pre verejnoprávnu stanicu CBC Shawn Rideout, šéf záchranárov banskej pohotovostnej služby kanadskej provincie Ontário.

"Naši dobrovoľníci a naši banskí záchranári sú na mieste od pondelka rána od 07.00 h," povedal. "Už je svetlo na konci tunela a dúfame, že uprostred popoludnia budeme mať už každého na povrchu, živého a zdravého, a bude so svojou rodinou," uviedol.

Proces záchrany opísal ako "pomalý", lebo baníkom pomáhajú vyliezť von vedľajším východom za použitia lán a rebríkov. "Je to dosť hlboko – 915 metrov je dlhá cesta, ktorú treba prekonať. Preto trvá záchrana tak dlho," vysvetlil šéf záchranárov. "Viete, teraz sú už pod zemou takmer 48 hodín a niektorých, ktorí nie sú fyzicky schopní vyliezť sami, dvíhame s použitím lán, krok sa krokom," doplnil.

Zablokovanie šachty spôsobilo odtrhnutie lyžice banského rýpadla, ktorá vrazila do systému prepravy baníkov a znefunkčnila ho. K baníkom sa však neskôr dostali "záchranári a začali ich prepravovať na povrch pomocou špeciálneho rebríka", oznámila už skôr brazílska banská firma Vale.

Podľa spoločnosti Vale, ktorá vlastní baňu Totten v meste Sudbury, majú baníci zabezpečený prístup k jedlu a vode.

Od nedele sú všetky práce v bani, ktorá zamestnáva 200 ľudí, pozastavené. Spoločnosť tvrdí, že pred obnovením ťažby najprv vykoná v bani kontrolu.

Baňu Totten zatvorili v roku 1972, no spoločnosť Vale ju po rekonštrukcii znovu otvorila v roku 2014. Za prvých šesť mesiacov roka 2021 sa v nej vyťažilo približne 3600 ton niklu.

Football news:

Gary Lineker: I don't understand why Lacazette doesn't play anymore. Probably there must be a reason, but I don't see it
Infantino about the World Cup every 2 years: The pros are obvious. When it was decided to hold it once every 4 years, there were 40 teams, and now 211
Arteta on 2-2 with Crystal Palace: Arsenal dominated at the beginning, but lost control of the game
Ben Foster: Being a goalkeeper, you think: Lord, don't let Salah get through. He is one of the best players in the world at the moment
Neville about Manchester United: Ask Sulscher in a personal conversation if he would like to return last year's squad, and he will say yes
Pique organized the Balloon World Cup. It's simple: you can't drop 🎈 on the floor. Although who said just?!
Lacazette on the goal in the 95th minute: Arsenal showed character. I have to work to get time