Slovakia

Tisíce ľudí sa zúčastnili na protestoch zvolaných stranou Vox

Vox účastníkov protestu vyzvala, aby prišli v osobných automobiloch a na motocykloch s cieľom obísť zákaz verejných zhromaždení, ktorý je súčasťou opatrení v boji s pandémiou.

Madrid 23. mája (TASR) - Niekoľko tisíc stúpencov krajne pravicovej španielskej opozičnej strany Vox protestovalo v sobotu vo viacerých španielskych mestách proti postupu vlády v boji proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2, informovala agentúra AP.

Cieľom protestov, ktoré organizovala strana Vox, je požadovať odstúpenie španielskeho premiéra Pedra Sáncheza i Pabla Iglesiasa, ktorý je jedným zo štyroch podpredsedov vlády, uvádza na svojej webovej stránke denník El Mundo. Dôvodom je ich postup počas pandémie koronavírusu.

Vox účastníkov protestu vyzvala, aby prišli v osobných automobiloch a na motocykloch s cieľom obísť zákaz verejných zhromaždení, ktorý je súčasťou opatrení v boji s pandémiou.

Väčšina áut bola ozdobená španielskymi vlajkami. Medzi účastníkmi boli i skupiny ľudí, ktorí prišli pešo. Niektorí z nich nedržiavali povinné najmenej dvojmetrové rozstupy.

Líder strany Vox Santiago Abascal k účastníkom v Madride prehovoril z otvoreného autobusu. Protesty sa konali i v Barcelone, Seville a ďalších španielskych mestách.

Sánchezova Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) sa v januári dohodla na koalícii s radikálnou ľavicovou alianciou Spoločne môžeme (Unidas Podemos), na čele ktorej je Iglesias.

Španielsky parlament v stredu 20. mája schválil predĺženie platnosti karanténnych opatrení o ďalšie dva týždne do 6. júna. Ide už o piate predĺženie od vyhlásenia núdzového stavu, ktorý bol zavedený 14. marca. Vláda tvrdí, že núdzový stav jej umožnil efektívne bojovať proti epidémii a výrazne znížiť počet obetí. Pandémia koronavírusu si v Španielsku vyžiadala už 28.628 obetí.

Football news:

Angel Di Maria: I'm Glad I didn't move to Barca in 2017. I am happy at PSG
The wife of a Serbian from galaxy called for shooting rioters
Modric on how Mourinho criticised Ronaldo: Cristiano almost cried at half-time
Giorgio Chiellini: I came close to leaving Juve twice: to Real Madrid in 2010 and to Manchester City in 2011
Herrera on Neymar and Mbappe: PSG don't sell stars, they buy them
Enrique on the 2015 Champions League final: Told the team: the Worst thing that can happen is to be a Juve player in a match against Barca
Gladbach shows how the concepts of Cruyff and Guardiola can be applied