Slovakia

To najkrajšie z Vietnamu za pár minút (video)

Počas dvojtýždňového pobytu chcela dvojica vidieť čo najviac. Ich trasa bola Hanoi - Halong Bay - Nihn Bihn - Hoi An - Ho CHi Minh - Phu Quoc - An Thoi islands.

„Upustili sme z pôvodného plánu cestovať zo severu na juh vlakom a preto sme si zarezervovali 3 vnútroštátne lety, aby sme ušetrili čo najviac času. Cesta vlakom trvá viac než 30 hodín zo severu na juh,“ opisuje Matej Kunc.

Letenky z Manchestru do HongKongu a potom do mesta Hanoj ich vyšli okolo 400 eur. „Asi najdrahšou položkou pri ceste do Juhovýchodnej Ázie je vždy letenka. Ubytovanie či strava je často omnoho lacnejšia, než u nás v Európe,“ dodal.

„Kto navštívil Vietnam nám určite dá za pravdu, že je to úžasná krajina. Ľudia vo Vietname nám prišli vcelku milí a ochotní. Aj keď musím priznať, že poniektorí pouliční predavači sa nás snažili ošklbať, ale tak to funguje skoro všade v Ázii. Celkovo v nás Vietnam zanechal pozitívny dojem a určite by sme sa tam raz chceli vrátiť a navštíviť aj miesta, na ktorých sme neboli,“ hovorí Matej. 

- Hanoj – prvá zastávka s neopakovateľnou atmosférou. Je to hlavné mesto Vietnamu s viac ako 7,5 miliónmi obyvateľov. Ubytovali sme sa v centre Starého mesta (Old Quarter), neďaleko jazera Hoan Kiem.

Komunistické vlajky a symboly komunizmu sú asi najviac viditeľné práve v tomto meste. Úzke uličky plné reštaurácií, barov a pouličných predavačov klobúkov nám naozaj učarovali. Hlavne podvečer a v noci má to mesto svoje čaro. Predavači rýchlych občerstvení, ale aj reštaurácií vyložia stoličky na chodník, kde si môžete objednať nejakú miestnu špecialitu či drink.

Nám to nedalo a museli sme ochutnať ich najznámejšiu polievku Pho Bo, ktorú kúpite snáď na každom rohu. Niečo podobné ako náš vývar s rezancami. Celkovo vietnamská kuchyňa je veľmi chutná a každé jedno jedlo nám chutilo. Jednou z hlavných atrakcií je aj vodné divadlo, ktoré sme bohužiaľ nenavštívili, keďže sme dali prednosť spoznávaniu mesta. Dokonca tu môžete nájsť aj českú krčmu, kde čapujú české pivo.

- Hạ Long - prírodná pamiatka zapísaná v UNESCO nazývaná aj „dračia zátoka“ (Ha Long Bay) kvôli vápencovým skalám, ktoré vyčnievajú z mora. Okrem 4000 ostrovov tu môžete nájsť aj krásne pláže či jaskyne. Jednu jaskyňu sme navštívili a bola naozaj nádherná. Či už z Hanoja alebo iného mesta v okolí si môžete kúpiť plavbu loďou.

Väčšinou ponúkajú dva dni a jednu noc, ktorú strávite na lodi s nádherným výhľadom na západ slnka alebo môžete ísť aj na jednodňový trip. My sme mali sychravé počasie, ale to si človek nenaplánuje, ale aj tak sme si plavbu užili a vychutnali nádhernú atmosféru.

- Ninh Binh - krásne scenérie a príroda, niečo podobné ako Ha Long Bay, ale na pevnine. My sme si rezervovali plavbu loďkou cez rieku Ngo Dong, ktorá je veľmi obľúbenou turistickou atrakciou vo Vietnem.

Každá loďka je pre dvoch až 4 pasažierov väčšinou pádlujú staršie ženy, ktoré si tak privyrábajú na živobytie. Jedna plavba trvá zhruba 2,5 hodiny, niekedy sa otočia aj štyrikrát za deň, čo je veľmi namáhavé a určite im odporúčam dať aj nejaké drobné prepitné. Počas plavby sme prešli popod 3 jaskyne, cez ktoré vedie rieka a kochali sme sa nádhernou krajinou.

Neskor sme si ešte požičali bicykle a prešli sme zopár kilometrov okolo ryžových polí a vápencových skál.

- Hội An - stredoveké obchodné mesto a jeden z highlightov Vietnamu. Mesto, ktoré je známe vďaka lampiónom, ktoré sú povešané snáď v každej uličke a večer pri prechádzke zažijete naozaj krásnu romantickú atmosféru, ktorú toto miesto má.

Aj napriek tomu, že podvečer to tu vyzerá ako na „Václaváku“ a je tu plno turistov, sme si Hội An zamilovali. V čase, keď sme tam boli, sa tam práve konal nejaký street food festival a všade bolo cítiť vôňu jedla. Ďalší deň sme si požičali bicykle z nášho hotela a vyrazili k moru do oblasti Cua Dao a preskúmali sme blízke okolie, ktoré je tiež nádherné.

- Hočiminovo Mesto alebo Saigon ako ho miestny stále nazývajú je najväčšie mesto vo Vietname. Rušné mesto plne motoriek a áut, ktoré bolo kedysi dávno obchodným centrom aj hlavným mestom južného Vietnamu.

Nachádza sa tam viacero pamiatok a jedna z nich je aj katedrála Notre Dame, ktorá je kópiou tej v Paríži. My sme sa vybrali na rieku Mekong, kde sme si užili krásny aj keď veľmi horúci deň. Určite odporúčame plavbu loďkou po jednom z kanálov Mekongu, ktorý je obkolesený palmovitými rastlinami. Nedalo nám a ochutnali sme aj miestny alkohol, v ktorom boli naložené hady a škorpióny.

- Phú Quốc - asi najznámejší vietnamsky ostrov, na ktorom sme väčšinu času strávili na pláži. Za návštevu stojí aj nočný market, ktorý je naozaj úžasný. Kúpiť sa tu dá všeličo, ale je to viacmenej niečo ako veľký trh z jedlom. Na našej ceste sme si nemohli nevšimnúť aj zopár hotelov z názvom Praha a jeden z nich bol aj priamo na tomto ostrove.

- An Thoi Islands - krásne ostrovy neďaleko Phú Quốc, kde nájdete krásne pláže a tyrkysové more (asi jedno z mala miest vo Vietname) a určite si na svoje prídu aj priaznivci potápania. Tam sme strávili jeden celý deň a užili si nádherné, občas až veľmi horúce počasie.

Football news:

Ronaldo posted a photo of the celebration after Torino's goal: I love this feeling😉 💪 🏼
Flick about Lewandowski and the Golden ball: Why not? He laid the foundations
Jurgen Klopp: my two main Champions League favourites are Bayern and Manchester City
Cheryshev made an assist in La Liga for the first time since September
Muller of the victory in the German Cup: a Bit of a sad moment. There were no fans in this final
Lampard on 3-0 with Watford: a dry Win at home, three goals scored-Chelsea played very well
Pulisic on 3-0 with Watford: Chelsea needed this win. We are confident that we can get into the top 4