Slovakia

UEFA vzala na milosť deviatku klubov. Real, Barcelonu aj Juventus by mohli vylúčiť z Ligy majstrov

Európska futbalová únia (UEFA) akceptovala opätovnú reintegráciu deviatich popredných klubov, ktoré boli nedávno zapletené do vytvorenia Superligy. Tieto kluby priznali, že snahy o spustenie novej súťaže boli chybou a, aspoň naoko, sa ospravedlnili dotknutým inštitúciám a fanúšikom.

Arsenal Londýn, AC Miláno, FC Chelsea, Atlético Madrid, Inter Miláno, FC Liverpool, Manchester City, Manchester United a Tottenham Hotspur podpísali dokument, v ktorom sa zaviazali dodržiavať viaceré dôležité body, napríklad bez výhrad záväzne uznávať pravidlá UEFA či ukončiť úsilie o vytvorenie Superligy.

Poskytnú finančný dar

Deviatka klubov zároveň prejavila gesto dobrej vôle a poskytne dar v celkovej výške 15 miliónov eur, ktorý bude použitý v prospech detí, mládeže a futbalu v miestnych komunitách na európskom kontinente. Okrem toho tieto kluby súhlasili s uložením pokút až do výšky 100 miliónov eur, ak by sa znova usilovali o členstvo v neoprávnenej súťaži podobnej Superlige.

UEFA taktiež vo vyhlásení upozornila zvyšné tri kluby – Real Madrid, FC Barcelona a Juventus Turín, ktoré sa dosiaľ odmietli vzdať Superligy, že si v súvislosti s nimi vyhradzuje všetky práva na prijatie akýchkoľvek krokov, ktoré uzná za vhodné. „Záležitosť bude okamžite postúpená príslušným disciplinárnym orgánom UEFA,“ uviedol strešný orgán európskeho futbalu.

Kluby by mohli vyradiť z Ligy majstrov

Prezident UEFA Aleksander Čeferin ocenil rozhodnutie deviatich klubov vzdať sa Superligy a na margo zvyšných troch skonštatoval, že budú čeliť adekvátnym následkom. „Deväť klubov rýchlo rozpoznalo svoje chyby. To sa však nedá povedať o kluboch, ktoré zostávajú zapojené do takzvanej ‚Superligy‘ a UEFA sa s nimi bude zaoberať,“ povedal Čeferin.

Ako uvádza španielsky denník Marca, napriek tomu, že je to ťažko predstaviteľné, spomenuté trio gigantov by mohlo byť vyradené z budúcosezónnej edície Ligy majstrov. Podľa spomenutého periodika však UEFA urobí všetko pre to, aby tomu tak nebolo, a bude na Real, Barcelonu a Juventus tlačiť, aby nasledovali deviatku klubov a taktiež podpísali uvedený dokument.

Football news:

Smertin recalls Euro 2004: he almost fought in the joints, defended against the young Cristiano and understood the excitement of the Bridge
Gareth Southgate: We shouldn't be football snobs. In matches with top teams, diversity is important
Leonid Slutsky: I am still sure that the Finnish national team is the outsider of our group. They were very lucky against Denmark
I'm not a racist! Arnautovic apologized for insulting the players of the national team of North Macedonia
Gary Lineker: Mbappe is a world-class star, he will replace Ronaldo, but not Messi. Leo does things that others are not capable of
The Spanish fan has been going to the matches of the national team since 1979. He came to the Euro with the famous drum (he could have lost it during the lockdown)
Ronaldo removed the sponsored Coca-Cola at a press conference. Cristiano is strongly against sugar - does not even advertise it