Bankrot, konkurz

Foto: ilustračné, SITA/AP

Počet firiem v Anglicku a Walese, ktoré zbankrotovali minulý mesiac, bol najväčší od vypuknutia pandémie koronavírusu. V septembri sa do platobnej neschopnosti dostalo 1 446 anglických a waleských firiem, pričom v auguste to bolo 1 349 podnikov. Medziročne počet bankrotov podľa údajov britského ministerstva podnikania stúpol o 56 percent. Informuje o tom portál bbc.com.

Niektorí experti na problémy insolventnosti očakávajú, že počet bankrotov bude naďalej rásť. V septembri mnohé firmy zápasili s rastúcimi cenami energií a nákladov na pracovnú silu a s tým, že vládna podpora počas obdobia pandémie sa zmenšuje.

Minulý mesiac zbankrotovali napríklad energetické spoločnosti Utility Point a PfP Energy, výrobca hudobných nástrojov Roli či firma EVCL Chill podnikajúca v donáške chladených potravín.

Claire Burdenová zo spoločnosti Tilney Smith & Williamson pôsobiacej v poskytovaní profesionálnych služieb uviedla, že pokračujúce zdražovanie energií „sa premietne do ďalších sektorov“ a spôsobí finančné ťažkosti ďalším firmám, napríklad tým, ktoré vyrábajú spotrebné tovary.

Britská centrálna banka tento mesiac uviedla, že tretina malých firiem v Spojenom kráľovstve je „vysoko zadlžená„. „Vyššia inflácia, nedostatok pracovnej sily, rastúce ceny energií a nutnosť splácať dlhy, ktoré vznikli pre pandémiu, pravdepodobne zvýšia počet platobných neschopností v najbližších 12 mesiacoch,“ konštatoval Matt Richards z účtovníckej spoločnosti Azets.