Slovakia

V Austrálii objavili 17.300-ročnú skalnú maľbu kengur

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Výtvarné dielo meria dva metre a bolo namaľované červeným okrom na strop skalného úkrytu.

Melbourne 24. februára (TASR) - Austrálski vedci objavili doteraz najstaršiu známu skalnú maľbu v krajine, 17.300-ročnú maľbu kengury. Výtvarné dielo meria dva metre a bolo namaľované červeným okrom na strop skalného úkrytu.

Lokalita nálezu sa nachádza v Západnej Austrálii v regióne Kimberley, známom skalnými maľbami pôvodných obyvateľov Austrálie, aborigénov. Výsledky štúdie boli v utorok publikované v mesačníku Nature Human Behaviour, informuje stanica BBC.

Vek tohto diela určili vedci z Melbournskej univerzity rádiouhlíkovým datovaním organických zvyškov v pravekých hlinených osích hniezdach, ktoré sa nachádzali na namaľovanej kengure i pod ňou.

Podľa vedcov ide o najstaršiu známu neporušenú maľbu na území Austrálie.

Sven Ouzman, spoluautor danej štúdie zo Západoaustrálskej univerzity (UWA) v Perthe, dodal, že objavená skalná maľba môže mať súvislosť s pravekým výtvarným umením aj v iných oblastiach Austrálie.

"Toto ikonické vyobrazenie kengury je vizuálne podobné skalným maľbám z ostrovov v juhovýchodnej Ázii, ktoré majú vyše 40.000 rokov, čo naznačuje kultúrne prepojenie, ako aj možnosť, že v Austrálii sa nachádzajú ešte aj staršie skalné maľby," uviedol.

Football news:

Zidane is categorically against Bale's return to Real Madrid (Defensa Central)
Cunde from Seville is potentially the best defender on the planet. He was inspired by Cannavaro and is very similar to Sergio Ramos
Ibrahimovic returns to the Swedish national team (FotbollDirekt)
Luka Jovic: Returning to Eintracht was the right move
Lehmann on Neuer and Buffon: There is no question of any comparison. Manuel is better by at least two heads
Pep on City spending: Manchester United always won because they spent more than others. Barcelona and Real Madrid-too
Pele: Mbappe can be my successor. I see myself in his game