Slovakia

V Bangladéši a Pakistane protestovali proti francúzskym karikatúram

Ľudia z rôznych islamistických politických strán a zoskupení v uliciach Dháky žiadali, aby Bangladéš prerušil vzťahy s Francúzskom.

Dháka 30. októbra (TASR) - Tisíce ľudí v Bangladéši a Pakistane v piatok protestovali proti postoju francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona voči islamistickému extrémizmu. Informovali o tom agentúra AP a AFP.

Desaťtisíce moslimov pochodovali v bangladéšskom hlavnom meste Dháka. Demonštranti podľa AP pálili figuríny predstavujúce Macrona a žiadali bojkot francúzskych výrobkov. Protesty po tradičných piatkových modlitbách hlásili aj na ďalším miestach v krajine.

Ľudia z rôznych islamistických politických strán a zoskupení v uliciach Dháky žiadali, aby Bangladéš prerušil vzťahy s Francúzskom, ktoré je pre ázijskú krajinu dôležitým poskytovateľom pomoci a obchodným partnerom, píše AP.

Ľudia protestovali aj na viacerých miestach v Pakistane vrátane hlavného mesta Islamabad, kde demonštranti hádzali do policajtov kamene, píše AFP. Polícia použila slzotvorný plyn. Približne 2000 demonštrantov pochodovalo smerom k francúzskemu veľvyslanectvu.

Protesty sa konali i v najväčšom pakistanskom meste Karáči na juhu krajiny. V meste Láhaur na východe zaplnili ulice účastníci náboženského obradu, ktorý sa konal pri príležitosti islamského sviatku Mawlid na počesť narodenia proroka Mohameda. V meste Multán vo východnej provincii Pandžáb demonštranti podpálili figurínu s podobizňou Macrona a dožadovali sa pretrhnutia vzťahov s Francúzskom.

Pakistanský premiér Imrán Chán obvinil Macrona z útokov na moslimskú vieru a vyzval islamské krajiny, aby spolupracovali s cieľom čeliť rastúcej islamofóbii v európskych krajinách.

V Afganistane členovia Hezbe islámí (Islamskej strany) podpálili francúzsku vlajku. Vodca strany Gulbuddín Hekmatjár varoval Macrona, že ak "nedostane situáciu pod kontrolu, blížime sa k tretej svetovej vojne a Európa ponesie zodpovednosť."

Podobné protesty sa očakávali aj v Libanone a v pásme Gazy.

Macron vyhlásil zintenzívnenie boja proti radikálnemu islamu po tom, ako pri Paríži 16. októbra mladý moslim čečenského pôvodu brutálne zavraždili stredoškolského učiteľa dejepisu, ktorý ukázal študentom karikatúry moslimského proroka Mohameda.

Francúzsky líder v reakcii na vraždu verejne podporil slobodu prejavu, ktorá podľa neho zahŕňa aj zverejňovanie karikatúr. Výroky Macrona vyvolali protesty v mnohých krajinách islamského sveta a nárast napätia v ich vzťahoch s Francúzskom.

V uplynulých dňoch sa vo Francúzsku odohrala séria útokov, ktoré vláda pripisuje moslimským extrémistom. Vo štvrtok 21-ročný Tunisan zabil nožom v Bazilike Matky Božej v Nice troch ľudí. V ten istý deň zaútočil muž nožom na príslušníka ochranky francúzskeho konzulátu v saudskoarabskom meste Džidda, ktorému spôsobil len ľahké zranenia.

Football news:

Queiroz dismissed as coach of the national team of Colombia
Klopp on goalkeeper Kelleher's game with Ajax: Top, top, top, top
Manchester United, Tottenham and Chelsea are Interested in Brighton defender white
Red bull tore up Lokomotiv with a perfect variety of attacks. The stricken Loco didn't know what to do
The Spanish super Cup may not take place in Saudi Arabia, but in Spain
Goals by Zobnin, Kuzyaev and Skopintsev claim the title of best in November
Romelu Lukaku: one and a Half years at Inter are the best in my career