Slovakia

V Havane protestovalo za slobodu prejavu približne 200 umelcov

Účastníci piatkového protestu, ktorí chceli vysloviť podporu členom hnutia San Isidro, sa pred ministerstvom kultúry dožadovali dialógu so zástupcom ministra kultúry Fernandom Rojasom.

Havana 28. novembra (TASR) - Približne 200 kubánskych umelcov protestovalo v piatok za slobodu prejavu pred budovou tamojšieho ministerstva kultúry v hlavnom meste Havana. Neobvyklú demonštráciu podporili aj poprední predstavitelia kubánskej kinematografie, informovala agentúra AFP.

Demonštranti sa zišli po tom, ako polícia v noci na štvrtok vykonala raziu v sídle opozičného hnutia nazývaného San Isidro v Havane. Zadržala pritom viacero členov tohto hnutia, ktorí držali protestnú hladovku za rappera Denisa Solísa odsúdeného na osemmesačný väzenský trest za slovnú potýčku s policajtom. Proti jeho uväzneniu protestovali desať dní, pričom šiesti z nich držali protestnú hladovku.

Kubánski predstavitelia uviedli, že razia sa konala z dôvodu porušovania nariadení proti šíreniu koronavírusu, ku ktorému údajne dochádzalo v budove, kde sídli zmienené opozičné hnutie. Príslušníci bezpečnostných zložiek na nej zadržali 14 členov hnutia, ktorých otestovali na prítomnosť koronavírusu. Následne im nariadili, aby sa vrátili domov, pričom sídlo hnutia zatvorili, uviedli aktivisti na sociálnej sieti. Dvaja aktivisti, umelec Luis Manuel Otero Alcántara a akademička Anamely Ramosová Gonzálesová, však odísť domov odmietli, a tak ich opäť zatkli.

Účastníci piatkového protestu, ktorí chceli vysloviť podporu členom hnutia San Isidro, sa pred ministerstvom kultúry dožadovali dialógu so zástupcom ministra kultúry Fernandom Rojasom. Príslušníci bezpečnostných zložiek sledovali protest len z diaľky a počas demonštrácie nezasahovali.

Demonštranti sa okrem iného dožadovali aj informácií o mieste pobytu zmienených dvoch zadržaných aktivistov a taktiež žiadali o prepustenie Solísa a ukončenie zastrašovania umelcov. "Prišiel čas na dialóg a verím, že mladí ľudia musia byť vypočutí," uviedol známy kubánsky herec a režisér Jorge Perugorría.

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) vyzvala Kubu na prepustenie Otera Alcántaru a Gonzálesovej Ramosovej, pričom ich označila za "väzňov svedomia", teda ľudí väznených alebo inak fyzicky obmedzovaných na základe ich presvedčenia. Niektorí aktivisti medzičasom na sociálnych sieťach uviedli, že Gonzálesovú Ramosovú už prepustili na slobodu.

Piatkový protest bol pomerne neobvyklý, kubánske úrad totiž zvyčajne obdobné demonštrácie nepovoľujú, uvádza AFP.

Kubánska vláda sa k protestu umelcov dosiaľ nevyjadrila. Na adresu opozičného hnutia San Isidro však uviedla, že toto hnutie financuje Washington a že jeho cieľom je rozvrátiť kubánsky štát. Samotné hnutie tieto obvinenia odmieta.

Hnutie San Isidro často vyvoláva kontroverzné reakcie svojimi aktivitami na pomedzí umenia a politického aktivizmu. Na znak občianskej neposlušnosti si napríklad jeden z jeho členov po tom, čo ho polícia predvolala na výsluch, zašil ústa.

Football news:

Aston Villa buy from Marcel Sanson for 14-15. 5 million pounds
Dzeko was removed from the Roma squad after a conflict with Fonseca. The striker was offered to West Ham
Ronald Koeman: We haven't scored 7 out of 12 penalties this season. This is too much, something has to change
Real about Hakimi and Interests: that is Absolutely incorrect information. We didn't ask for guarantees. We have a great relationship
Richards on Racism: I was also insulted by dark-skinned people. It was difficult. I've been fighting discrimination all my life
Barca's presidential candidates have been asked to sign Alaba and Aguero. They will become free agents in the summer
Gladbach moved Dortmund in the fight for the Champions League: stunned by the scheme and clearly rearranged when the opponent came to life