Slovakia

V. Karasa opätovne zvolili za predsedu Slovenskej advokátskej komory

Konferencia advokátov je najväčším zhromaždením členov SAK a zároveň najvyšší orgán komory.

Bratislava 14. júna (TASR) - Za predsedu Slovenskej advokátskej komory (SAK) bol v piatok (11. 6.) opätovne zvolený Viliam Karas. TASR o tom informovala hovorkyňa komory Alexandra Donevová. Karas bol predsedom komory aj od začiatku roku 2021, keď na tomto poste vymenil Tomáša Boreca, ktorý sa rozhodol odstúpiť z funkcie. Karasa vybrali do funkcie členovia predsedníctva po skončení piatkovej Konferencie advokátov.

„Som veľmi rád, že som dostal dôveru a môžem pokračovať v rozrobenej práci. Dnes sme svedkami rozvratu inštitúcií, rozvratu procesov a straty dôvery v inštitúcie garantujúce právny štát. Poctivým riešením je návrat ku koreňom, k zmyslu a étosu, ktoré jednotlivé inštitúcie a štátne orgány majú reprezentovať. Rovnako je potrebná hlboká a intenzívna spolupráca všetkých inštitúcií založená na vysokej miere rešpektu a vzájomnej dôvery. Práve posilnenie étosu advokácie a budovanie spolupráce sú mojimi prioritami. Pri ich napĺňaní dúfam, že budem mať podporu advokátskeho stavu. Je dôležité, aby od nás zaznieval silný a v zásadných veciach jednotný hlas,“ povedal Karas.

Konferencia advokátov je najväčším zhromaždením členov SAK a zároveň najvyšší orgán komory. Zúčastnilo sa na nej 1138 advokátov z celého Slovenska. Na konferencii odzneli správy o činnosti jednotlivých orgánov SAK a odhlasovali sa zmeny advokátskych predpisov. Súčasťou Konferencie boli voľby do orgánov SAK.

„Predsedníctvo SAK tvorí deväť členov a traja náhradníci. Volia si ich zástupcovia z radov advokátov raz za štyri roky práve na Konferencii advokátov. Následne si členovia predsedníctva spomedzi seba na prvom zasadnutí predsedníctva, ktoré sa konalo bezprostredne po ukončení konferencie, vybrali predsedu,“ ozrejmila Donevová s tým, že predsedom komory sa stal jednomyseľne Karas.

Členovia SAK si zvolili aj nových členov Revíznej a Disciplinárnej komisie a Odvolacej disciplinárnej komisie SAK. Aj tieto orgány si na prvom zasadnutí zvolia svojich predsedov. Do výlučnej kompetencie SAK patrí disciplinárna právomoc, ktorou vykonáva dozor nad výkonom advokátskeho povolania.

Football news:

Fati started working with the ball. The Barca winger has not played since November due to a knee injury
De Jong has a calf muscle sprain. Barca midfielder will miss part of the pre-season
Back in November, De Bruyne told Guardiola that City should buy Grealish
Liverpool wants to get 12.75 million pounds for Shaqiri
Grealish to City for 100 million is the most expensive transfer in the history of the Premier League. With Pep, the club spent a billion euros
Grealish has already signed a contract with Man City and talked to Guardiola
VAR reforms in the Premier League: offside lines will make it thicker, they will not assign penalties for small contact (as with Sterling against Denmark)