Slovakia

V Keni odsúdili dvoch mužov v prípade útoku na nákupné centrum

Mohamed Ahmed Abdi a Hassan Hussein Mustafa boli 7. októbra 2020 uznaní za vinných z podpory a spolupráce so štyrmi útočníkmi džihádistickej skupiny aš-Šabáb, ktorí pri útoku zahynuli.

Nairobi 30. októbra (TASR) - Kenský súd vymeral v piatok tresty odňatia slobody dvom mužom za spoluprácu s extrémistickou skupinou aš-Šabáb, ktorá v roku 2013 počas útoku v nákupnom centre Westgate Mall v kenskej metropole Nairobi zabila 67 ľudí. Informáciu priniesla agentúra AFP.

Mohamed Ahmed Abdi a Hassan Hussein Mustafa boli 7. októbra 2020 uznaní za vinných z podpory a spolupráce so štyrmi útočníkmi džihádistickej skupiny aš-Šabáb, ktorí pri útoku zahynuli.

Súd odsúdil dvojicu na 18 rokov za sprisahanie a na 18 rokov za podporu extrémistov s tým, že oba tresty si budú odpykávať súčasne. Abdi dostal ďalších 15 rokov za to, že mal vo svojom notebooku džihádistický propagandistický materiál. Odsedí si tak 26 rokov a Mustafa 11, berúc do úvahy ich doterajší pobyt vo vyšetrovacej väzbe.

Podľa súdu boli muži v pravidelnom kontakte s útočníkmi, ktorí napoludnie 21. septembra 2013 zaútočili na nákupné centrum Westgate Mall, keď bolo plné ľudí. Na nič netušiacich zákazníkov začali strieľať zo samopalov a hádzali na nich granáty. Rukojemnícka dráma v Nairobi trvala štyri dni. Boje o kontrolu nad komplexom boli veľmi intenzívne, časť budovy sa dokonca po výbuchoch nastražených náloží zrútila.

Football news:

Van Dijk - best Central defender of 2020, Trent-right, Robertson-left (ESPN)
Massimiliano Allegri: Ronaldo is a top player in terms of mentality. He has a new goal every year
Borussia Dortmund presented a collection with Spongebob as part of a deal with Nickelodeon
Woodward on Manchester United and trophies: there is a lot of work Ahead to achieve the stability needed
Neuer - best goaltender in 2020, Alisson-2nd, Oblak-3rd (ESPN)
Liverpool are Interested in 21-year-old Leipzig defender Konate
Niko Kovac: I'm Waiting for Golovin to return. But it might be better to wait another week or two