Slovakia

V Londýne zomrela vo veku 91 rokov česká sochárka Irena Sedlecká

Ilustračná snímka. Foto: TASR Zdenko Dzurjanin

V roku 2004 dostala Sedlecká medailu Artis Bohemiae Amicis za šírenie dobrého mena českej kultúry v zahraničí. Počas svojej umeleckej kariéry vytvorila celý rad monumentálnych portrétov a búst.

Praha 4. augusta (TASR) - Česká sochárka Irena Sedlecká zomrela v utorok v Londýne vo veku 91 rokov. V Spojenom kráľovstve žila od roku 1967, keď emigrovala s rodinou z Československa.

Preslávila sa najmä svojimi dielami stvárňujúcimi britské osobnosti, napríklad futbalistu Bobbyho Charletona či herca Richarda Briersa. K jej najvýraznejším počinom patrí trojmetrová socha speváka Freddieho Mercuryho, ktorá stojí vo švajčiarskom meste Montreux na brehu Ženevského jazera, informovala Česká televízia (ČT).

Jej druhým manželom bol uznávaný sochár František Bělský, autor pamätnej dosky parašutistov na pražskom Chráme sv. Cyrila a Metoda či busty britského premiéra Winstona Churchilla pred britským veľvyslanectvom v Prahe.

V roku 2004 dostala Sedlecká medailu Artis Bohemiae Amicis za šírenie dobrého mena českej kultúry v zahraničí. Počas svojej umeleckej kariéry vytvorila celý rad monumentálnych portrétov a búst.

Rodáčka z Plzne utiekla v roku 1967 spolu s prvým manželom a tromi deťmi z komunistického Československa. V Británii sa neskôr stala členkou Kráľovskej britskej sochárskej spoločnosti (RSS).

Zmienená socha Mercuryho figuruje aj na obale posledného štúdiového albumu skupiny Queen "Made in Heaven" (1995).

Football news:

Lewandowski, Neuer and de Bruyne are up for the UEFA best player of the season award
Totti is close to returning to Roma. He could become Vice-President or technical Director
Juve promised to bring other foreigners to the University, where Suarez took an Italian exam with answers. The case will be referred to FIGC
Bartomeu agreed to let Suarez go to Atletico. The transfer can be made today
Sampdoria player-Greta Thunberg from the world of football: discusses climate issues with Ministers, does not like to fly and is friends with Bellerin
Sergi Roberto: I can't imagine Barca without Messi. He will always give everything for this shirt
Barcelona sold Semedu to Wolverhampton for 30 + 10 million euros