Slovakia

V rieke Hron uhynuli desiatky rýb, do vody sa dostalo asi päťsto kubíkov digestátu (foto)

Na rieke Hron pri obci Trnavá Hora v okrese Žiar nad Hronom evidujú úhyn rýb.

Ako informuje banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti, na mieste vykonávajú opatrenia hasiči a príčinami úhynu sa už zaoberá polícia aj inšpekcia životného prostredia.

Dusičnany a fosforečnany

Podľa informácií od rezortných organizácií Ministerstva životného prostredia (MŽP) spôsobil situáciu strom, ktorý sa počas búrky zlomil a poškodil skladovací vak bioplynovej stanice v obci Budča v okrese Zvolen.

Z vaku následne vytieklo cca 500 metrov kubických digestátu, čo je znečisťujúca látka, obsahujúca dusičnany a fosforečnany.

Ako ďalej informuje MŽP v tlačovej správe, únik látky spôsobil masívny úhyn rýb v lokalite Trnavá Hora – Jalná, ktorá sa nachádza o sedem riečnych kilometrov nižšie.

Organizácie rezortu životného prostredia Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) a Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) riešia situáciu v spolupráci s políciou i konateľom bioplynovej stanice.

úhyn rýb

Musia vykonať nápravu

SIŽP vykonala odber vzoriek z odvodňovacieho kanála, Bienskeho potoka a rieky Hron. Vzorky budú analyzované v akreditovanom laboratóriu SVP.

Vodohospodári súčasne vykonávajú obhliadku vodného toku až po Žiar nad Hronom a zástupcovia Slovenského rybárskeho zväzu zbierajú uhynuté ryby.

Okrem toho sa do vodného toku Hron z vodnej nádrže Môťová vypustilo nárazovo väčšie množstvo vody, aby sa znečistená voda v toku v dotknutom úseku čo najviac nariedila a tým zlepšila jej kvalita.

Predstavitelia inšpekcie zároveň vyzvali spoločnosť, ktorá bioplynovú stanicu prevádzkuje, aby okamžite vykonala nápravné opatrenia – prehradenie odvodňovacieho kanála, odčerpanie kalu, vykonanie tesnosti poškodenej nádrže a odstránenie spadnutého stromu.

úhyn rýb

úhyn rýb

Football news:

For insults 9 years ago on the topic of sexual orientation, the Peterborough forward was disqualified for 4 matches
Messi will start training before the end of the week. He will be ready for the match with Man City
Barca secretary after 0:0 with Cadiz: We support Koeman. He is our coach
Rüdiger about the future: I haven't talked to other clubs yet, only with Chelsea
Roma can appeal against the removal of Pellegrini in the match with Udinese
Gerard Pique: I'm not in Barca to be second or third, but to fight for trophies
Mourinho about 1-0 with Udinese: The first 35 minutes of Roma showed their best quality football of the season