Slovakia

Veľvyslanec Javorčík: Biden obnovil predvídateľnosť v transatlantickom partnerstve

Ako Javorčík pripomenul, slovo predvídateľnosť použil Biden aj v telefonickom rozhovore s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. „To, čo tlmočila americká strana a to, čo aj my ako Európania a Slováci veľmi radi počujeme, je predvídateľnosť. (Biden) chce vzniesť do našich vzťahov to, že vieme, akým spôsobom sa nielen komunikuje, ale aj formuje americká pozícia,“ uviedol.

Americká administratíva podľa slovenského veľvyslanca doteraz splnila to, čo sa od nej očakávalo. „Teraz nastáva zložitejšia druhá fáza: ako jednotlivé agendy reálne posunieme ďalej. Budeme sa chcieť pozrieť na to, akým konkrétnym spôsobom chceme posilniť odolnosť našich ekonomík, našej infraštruktúry voči nepriateľským prevzatiam od tretích aktérov, ktorí nemajú najčistejšie úmysly s našimi krajinami,“ dodal.

„Všetky krajiny EÚ privítali výsledok amerických volieb,“ zhodnotil generálny riaditeľ politickej sekcie rezortu diplomacie Roman Bužek s tým, že atmosféra vzájomných vzťahov sa výrazne zmenila. „Zo Spojených štátov vnímame predovšetkým dve skutočnosti. Prvou je záujem o návrat na medzinárodnú scénu, čo USA deklarovali rozhodnutím o návrate do Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Druhou je ochota načúvať, neoznamovať spojencom a partnerom rozhodnutia cez Twitter a Facebook, ale veci s nimi poctivo komunikovať,“ skonštatoval.

Rezort slovenskej diplomacie za nosné témy v nadchádzajúcom období považuje prehĺbenie spolupráce v oblasti bezpečnosti, ekonomickú spoluprácu a vzájomnú spoluprácu pri riešení globálnych problémov vrátane pandémie nového koronavírusu a klimatickej zmeny.

Politológ Erik Láštic považuje predvídateľnosť aj za jednu zo zbraní Slovenska. Dianie v našej krajine však v posledných mesiacoch je podľa neho klasickým príkladom toho, ako „nepredvídateľnosť, konanie, ktoré vybočuje z tradičnej komunikácie voči zahraničným partnerom, môže spôsobiť zbytočné problémy v domácej aj zahraničnej politike.“

Láštic súhlasí, že základnou devízou Bidena a jeho administratívy je predvídateľnosť, čo umožní aj Slovensku ako partnerovi USA sa lepšie pripraviť na to, čo sa bude najbližšie tri roky diať.

Štvrtková diskusia na tému Transatlantické vzťahy/vzťahy EÚ – USA po nástupe nového prezidenta Joea Bidena bola v poradí šiestym dielom cyklu relácií Hlboká Online, ktorú pripravuje TASR TV v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ SR).

Football news:

Thomas Tuchel: Maybe de Bruyne needed to leave Chelsea. Werner and Havertz will be able to show their best qualities here
Ter Stegen about 2:8 from Bayern: It really hurt Barca, hurt our pride. We just couldn't stop them
The Champions League final between Man City and Chelsea is likely to be moved from Turkey
Man City are Interested in Lukaku, but the striker wants to stay at Inter. There are no negotiations with Chelsea either
Zidane and Gattuso are on the list of possible candidates for the post of head coach of Juventus
Barcelona may sign PSV top scorer Malen if the deals for Holand and Depay fall through
Koeman on disqualification: I think it's personal. Well, the type is not an insult, there is something else