Slovakia
This article was added by the user Anna. TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Vraždu britského poslanca vyšetruje protiteroristická jednotka

Amess bol členom britského parlamentu za obvod Southend West od roku 1997. Poslancom bol od roku 1983.

Londýn 15. októbra (TASR) - Vyšetrovanie vraždy poslanca britskej Konzervatívnej strany Davida Amessa povedú príslušníci protiteroristickej policajnej jednotky. V piatok to oznámil šéf polície z anglického grófstva Essex Ben-Julian Harrington, informovali spravodajská stanica Sky News a agentúra AFP.

"Vyšetrovanie je vo veľmi ranom štádiu a vedú ho príslušníci špeciálneho protiteroristického útvaru,“ povedal prítomným novinárom Harrington. Vyšetrovatelia podľa neho budú musieť určiť, či ide o teroristický čin, alebo nie.

Amess zomrel v piatok po tom, ako ho viackrát pobodal útočník. K útoku došlo v metodistickom kostole Belfairs v meste Leigh-on-Sea, približne 62 kilometrov východne od metropoly Londýn, krátko po 12.05 h miestneho času (13.05 h SELČ) pri stretnutí s voličmi v jeho volebnom obvode.

Na snímke polícia a záchranná služba zasahujú na mieste útoku na poslanca britskej Konzervatívnej strany Davida Amessa v Londýne, 15. októbra 2021.
Foto: TASR/AP

Polícia uviedla, že zadržala 25-ročného muža pre podozrenie z vraždy. Na mieste bol nájdený nôž. V súvislosti s prípadom po nikom inom nepátra. Motív útoku nebol bezprostredne známy.

Podľa Harringtona policajti na miesto dorazili do niekoľkých minút a našli Amessa s "viacerými zraneniami", ktorým napriek snahe záchranárov napokon podľahol.

Vlajky sú na budove britského parlamentu spustené na pol žrde. Prejavy sústrasti prichádzali z celého politického spektra.

Britské vlajky sú spustené na pol žrde na budove sídla britského premiéra na Downing Street v Londýne na počesť poslanca britskej Konzervatívnej strany Davida Amessa.
Foto: TASR/AP

Britský konzervatívny premiér Boris Johnson, ktorý absolvoval pracovné stretnutie na západe Anglicka, sa po správach o útoku ihneď vrátil do Londýna. Podľa jeho slov patril Amess "k najláskavejším a najmilším ľuďom v politike", pričom ho označil za "milovaného priateľa a kolegu a skvelého štátneho zamestnanca".

Sústrasť rodine vyjadrili aj bývalá premiérka Theresa Mayová, líder opozičných labouristov Keir Starmer i expremiér David Cameron.

Amess (69) bol členom britského parlamentu za obvod Southend West od roku 1997. Poslancom bol od roku 1983. Ako píše AFP, Amess bol dlhoročný zástanca vystúpenia Británie z Európskej únie (brexitu).

Násilie voči britským politikom je ojedinelé. V júni 2016 útočník počas kampane pred referendom o brexite postrelil a následne dobodal poslankyňu Labouristickej strany Jo Coxovú. Krajne pravicový extrémista dostal za svoju politicky motivovanú vraždu doživotie, dodáva AP.