Slovakia

Výdavky zdravotných poisťovní sa vlani vyšplhali na vyše 5,2 miliardy eur

Výdavky zdravotných poisťovní sa vlani vyšplhali na vyše 5,2 mld. eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástli o takmer 226 mil. eur.

Z celkových výdavkov poisťovní tvorili vyše 94 % výdavky na zdravotnú starostlivosť, ktoré oproti roku 2018 vzrástli o takmer 9 %. Výdavky nesúvisiace so zdravotnou starostlivosťou, naopak, klesli, a to takmer o 38 %, dosiahli 292 mil. eur.

Rovnako klesli aj výdavky na správu zdravotných poisťovní a ostatné výdavky. Vyplýva to zo správy o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za rok 2019, ktorú vydal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Percentá rástli v ústavnej a ambulantnej starostlivosti

Výdavky za poskytnutú zdravotnú starostlivosť dosiahli takmer 5 mld. eur, čo je oproti roku 2018 viac o takmer 403 mil. eur. Najvyšší percentuálny nárast bol zaznamenaný v ústavnej a ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

V rámci ústavnej najviac vzrástli výdavky na služby medicínskych centier a pôrodníc, a špecializovanej nemocničnej starostlivosti.

V rámci ambulantnej bol zaznamenaný najvyšší nárast výdavkov vo všeobecnej a špecializovanej zdravotnej starostlivosti.

Výdavky na zdravotnú starostlivosť na poistenca

V roku 2019 najvyššie výdavky na zdravotnú starostlivosť na poistenca vykázala Všeobecná zdravotná poisťovňa vo výške 1 087 eur a najnižšie Union s 647 eurami. Dôvera vykázala výdavky na poistenca vo výške 790 eur.

Súčasťou výdavkov nesúvisiacich so zdravotnou starostlivosťou boli výdavky na správu a prevádzku poisťovní, ktoré vzrástli oproti roku 2018 o vyše 3,8 mil. eur.

V roku 2019 všetky poisťovne dodržali limit zákonom stanovených výdavkov na prevádzkové činnosti.

Football news:

The semed said goodbye to Barcelona: Thank you for the opportunity to realize the dream. Eternally grateful
Juve have leased Morata from Atletico for 10 million euros with the right to buy out for 45 million
Barcelona and Atletico have agreed a move for Suarez (Fabrizio Romano)
At the 1950 world Cup, Amateurs from the United States beat England. The coach of the Americans compared their players to sheep, and the author of the winning goal went missing
Dan Henderson made his debut for Manchester United at the age of 23. He made 141 appearances on loan
Shaka Hyslop: Many black players do not see the point in coaching courses, believing that they will not be called for an Interview
Barcelona have offered Norwich 5 million pounds for the loan of Aarons