Slovakia

Vysokoškoláci budú doučovať žiakov základných škôl, ktoré museli pre COVID-19 zatvoriť

Študenti pedagogiky budú v novom programe ministerstva školstva doučovať žiakov základných škôl.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR v pondelok podpísalo s viacerými pedagogickými fakultami memorandum o programe doučovania žiakov základných škôl, ktoré boli v dôsledku pandémie minulý školský rok zatvorené.

Program na dnešnej tlačovej konferencii predstavili štátna tajomníčka MŠVVaŠ SR Monika Filipová (SaS), riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) Miroslava Hapalová a zástupcovia zapojených vysokých škôl.

Niektorí žiaci sa nemohli zapojiť do vzdelávania

Filipová verí, že spolupráca bude prospešná a nápomocná, a to nielen pre žiakov základných škôl, ale aj vysokoškolákom prinesie dobré a praktické skúsenosti.

Hapalová uviedla, že program spúšťajú preto, lebo nemalá časť žiakov zostala v minulom školskom roku bez možnosti zapojiť sa do vzdelávania z dôvodu prerušenej prezenčnej výuky. Z dotazníkového prieskumu Inštitútu vzdelávacej politiky do dištančnej výučby nebolo zapojených takmer 52-tisíc žiakov, čo predstavuje 7,5 percenta žiackej populácie.

Študenti pomôžu s doučovaním žiakov

Študenti pedagogických smerov a príbuzných odborov budú v rámci programu pomáhať s individuálnym a skupinovým doučovaním žiakov.

„Výhodou, že sa zapájajú študenti vysokých škôl, je, že majú potrebné odborné vedomosti a motiváciu a zároveň potrebné odborné vedenie zo strany vysokých škôl,“ objasnila Hapalová.

Program doučovania tak podľa nej prepája štúdium na vysokej škole s priamou praxou v období, keď to deti potrebujú.

Memorandum podpísalo šesť vysokých škôl

Na podpísaní memoranda zabezpečujúceho doučovania pre žiakov s potrebou podpory pre zavretie škôl počas mimoriadnej situácie sa zúčastnili pedagogická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku, Prešovskej univerzity v Prešove, Trnavskej univerzity v Trnave, Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzity Komenského v Bratislave a Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Football news:

Brother, don't give up on him. He's playing against us. Benzema asked Mendy not to give the ball to Vinicius at half-time of the match with Borussia
In 2010, Pirlo negotiated with Barca. The main playmaker of the generation was ready to go to Pep even in the rotation
Chugainov about Loko in the Champions League: there are Chances to get out of the group. The team looks confident and worthy
Bayern and Alaba failed to agree a new contract for the third time
Atalanta and Ajax showed smart football: a lot of traps and subtle changes on the move
Vadim Evseev: I liked the locomotive for its boldness. Not afraid to play football, well done
Barcelona may sign PSV forward malen if the deal for Depay fails