Slovakia
This article was added by the user Anna. TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Žilinský kraj zrekonštruoval kilometre ciest ku kultúrnym pamiatkam

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Rekonštrukčné práce zahŕňali odfrézovanie starého asfaltu, zrezanie krajníc a položenie nového krytu, na niektorých úsekoch sa pristúpilo aj ku kompletnej výmene podložia a odvedeniu vody z podložia.

Žilina 28. októbra (TASR) – Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) zrekonštruoval takmer 18 kilometrov (km) ciest v rámci cezhraničného projektu Zlepšenie dostupnosti ku kultúrnym pamiatkam na slovenskej a českej strane. Podľa hovorkyne ŽSK Lucie Lašovej sú náklady na slovenskej strane vo výške viac ako 3,2 milióna eur a ŽSK spolufinancoval projekt sumou 161.407 eur.

Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová doplnila, že v rámci projektu sa obnovili cesty v každom z piatich regiónov Žilinského kraja. "V regióne Turca sa zrekonštruovali tri úseky v katastroch Sklabine, Blatnice, Folkušovej a Mošoviec v celkovej dĺžke takmer 5,5 km. Na Kysuciach sa opravila časť cesty v Novej Bystrici, na hornom Považí prešli modernizáciou takmer tri km ciest v Kotešovej, Svederníku a Žiline-Závodí. Na Liptove sa asfaltovalo na troch úsekoch v Pribyline a Liptovskej Teplej a na Orave vo Vyšnom Kubíne, Osádke, Malatinej a Zuberci," konkretizovala Jurinová.

Rekonštrukčné práce zahŕňali odfrézovanie starého asfaltu, zrezanie krajníc a položenie nového krytu, na niektorých úsekoch sa pristúpilo aj ku kompletnej výmene podložia a odvedeniu vody z podložia. Súčasťou projektu bola aj obnova vodorovného dopravného značenia. "Rekonštrukciou sa odstránili výtlky na cestách, zamedzilo sa ich podmývaniu a zvýšila sa bezpečnosť cestnej premávky, čo výrazne zvýšilo komfort obyvateľov a návštevníkov kraja," doplnila riaditeľka odboru dopravy Úradu ŽSK Gabriela Tisoňová.

Projekt Zlepšenie dostupnosti ku kultúrnym pamiatkam na slovenskej a českej strane je financovaný z programu Interreg V-A Slovensko – Česko, cezhraničným partnerom je Moravskosliezky kraj. Súčasťou projektu bola aj komplexná modernizácia interiéru kaštieľa v Oščadnici, v ktorom sídli Kysucká galéria, dodala hovorkyňa ŽSK.