Slovakia

Zisk čínskych priemyselných podnikov vzrástol na začiatku roka o 179 %

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Zisky firiem však výrazne vzrástli aj v porovnaní s prvými dvoma mesiacmi roka 2019, teda obdobím, keď sa čínskej ekonomike darilo.

Peking 28. marca (TASR) - Zisk čínskych priemyselných podnikov zaznamenal za prvé dva mesiace tohto roka prudký rast, čo poukazuje na rýchle zotavenie výrobného sektora z útlmu zaznamenaného v dôsledku koronakrízy. Ukázali to cez víkend zverejnené údaje čínskeho štatistického úradu.

Zisk čínskych priemyselných podnikov dosiahol za január a február 1,114 bilióna jüanov (144,56 miliardy eur). V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, keď ochorenie COVID-19 paralyzovala čínsku ekonomiku, to predstavuje rast o 179 %.

Zisky firiem však výrazne vzrástli aj v porovnaní s prvými dvoma mesiacmi roka 2019, teda obdobím, keď sa čínskej ekonomike darilo. Oproti januáru a februáru 2019 sa zisk priemyselných podnikov zvýšil o 72,1 %. Dvojročné priemerné tempo rastu tak dosiahlo 31,2 %. Na porovnanie, za december sa zisk podnikov zvýšil o 20,1 %.

Čínsky štatistický úrad zverejňuje na začiatku roka údaje za dva mesiace a mesačné údaje začína poskytovať od marca. Dôvodom sú oslavy lunárneho Nového roka, ktoré by spôsobovali výrazné výkyvy v údajoch.

Aj tohtoročný vývoj ziskov podnikov však pandémia nového koronavírusu čiastočne ovplyvnila. Na rozdiel od iných rokov, keď milióny Číňanov cestujú na sviatky domov, teraz ich vláda v obave z opätovného šírenia nového koronavírusu vyzvala, aby za rodinami necestovali. Podniky tak pokračovali v produkcii. Okrem toho zisky podporila aj stabilizácia domáceho a zahraničného dopytu.

(1 EUR = 7,7063 CNY)

Football news:

Borussia can invite Boateng. Defender will leave Bayern in the summer
Robert Lewandowski: Holand can be the best forward in the world. It has a huge potential
The most important question of the clasico: who will own the ball? This directly affects the effectiveness of Messi
Stars and clubs boycott social networks because of racism: Henry and Swansea-already, Tottenham are only threatening
Albert Ferrer: The trophies are not the most important thing for Barca this season. Koeman has done an impressive job, he is building a project
Solskjaer on 1-6 with Tottenham: Manchester United fell for the trick and got sent off. We learned a lesson-you can't react to anything
Pique can play with Real Madrid on injections. The procedure was carried out yesterday