Slovakia

Známy bojovník za záchranu amazonského pralesa zomrel na COVID-19

Na archívnej snímke z 15. septembra 2009 je odlesnené územie Amazonského pralesa v brazílskom štáte Para na severe krajiny. Foto: TASR/AP

Aritanovi nákazu diagnostikovali zhruba pred dvoma týždňami po tom, čo mal problémy s dýchaním. Náčelník žil vo svojej dedine v domorodej rezervácii Xingu.

Brazília 5. augusta (TASR) - Jeden z popredných brazílskych domorodých náčelníkov Aritana Yawalapiti zomrel v stredu na komplikácie spôsobené koronavírusovým ochorením COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie jeho rodiny.

Aritana (71), náčelník indiánskeho kmeňa Yawalapiti žijúceho v Amazónii, bol známym bojovníkom za záchranu najväčšieho dažďového pralesa na svete a práv domorodého obyvateľstva Brazílie.

"Bol silným zástancom boja za zachovávanie kultúry svojich ľudí pre budúce generácie a neúnavným aktivistom proti následkom odlesňovania," uviedla vo vyhlásení náčelníkova rodina.

Aritanovi nákazu diagnostikovali zhruba pred dvoma týždňami po tom, čo mal problémy s dýchaním. Náčelník žil vo svojej dedine v domorodej rezervácii Xingu.

Zomrel na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici v meste Goiania.

Epidémia koronavírusu SARS-CoV-2 v Brazílii vážne postihla aj pôvodných obyvateľov Amazónie - okrem iného kvôli ich slabej imunite. Podľa Zväzu domorodých obyvateľov Brazílie (APIB) bolo infikovaných viac ako 22.000 pôvodných obyvateľov. Nákaze podľahlo 633 z nich.

Football news:

Olas on Depay and Aouar: those who do not have time to leave before October 2, will remain in Lyon
Liverpool pinned Arsenal: Robertson brought, but corrected, Jota scored the team's 400th goal in the Premier League under Klopp
Zhota about the 1st goal for Liverpool: an Incredible feeling. It's a pity the stadium wasn't full
Mikel Arteta: Liverpool is the standard that Arsenal must achieve. They are superior to us in many aspects
Leicester lead the Premier League after three rounds. Liverpool and Everton also scored 9 points
Jurgen Klopp: Roy Keane said Liverpool showed sloppy football? I want to hear it. Incredible game description
Manchester City refused to buy Coulibaly after the transfer of Dias