Rastie počet červených aj oranžových regiónov, v oboch kritických skupinách je po 14 okresov. Podľa prezidenta infektológov Pavla Jarčušku je epidemiologická situácia momentálne najhoršia na Orave a v Michalovciach.

Odborníci predpokladajú, že do októbra by sa mali celkom zaplniť infekčné oddelenia pre dospelých s COVID-19, ktorých máme na Slovensku jedenásť. „Z tých jedenásť je v dvoch dnes už napätá situácia, predovšetkým v Michalovciach, kde ten počet je hraničný,“ povedal odborník.

Podľa parazitológa Jaroslava Flegra by napríklad v Česku už za dva-tri týždne malo dôjsť ku kolapsu zdravotníctva. Situácia sa im tam vymyká spod kontroly. Pre závažnosť situácie včera odstúpil minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Koronavírus nezvládajú aj kvôli slabým opatreniam, ktoré boli zavedené neskoro.

„Ak nebudeme dodržiavať prijaté opatrenia a možno nad ich rámec i ďalšie individuálne, tak sa môžeme priblížiť k Česku. Myslím si však, že to zatiaľ nehrozí. Ale predpokladáme, že za tri týždne sa môže počet infikovaných pacientov zdvojnásobiť,“ pripustil Jaršučka.

Tento trend by sa dal zastaviť jedine prísnejšími opatreniami. Pod nátlakom ľudí však premiér Igor Matovič upustil od obmedzenia svadieb na maximum 30 hostí a isté uvoľnenie nastalo aj pri hromadných podujatiach.

Rozhodnutie o zákaze ostáva v rukách regionálnych hygienikov. „Najdôležitejšie sú prísnejšie opatrenia na regionálnej úrovni a v prípade, že počet pacientov narastie, tak sa prijmú aj opatrenia na celoslovenskej úrovni,“ doplnil Jarčuška.

Najčastejšie zdroje nákazy sú pritom podľa odborníkov práve svadby, rodinné a firemné oslavy s úzkym kontaktom. Často majú nadregionálny charakter a na oslave sa zúčastnia ľudia z rôznych kútov Slovenska. Hygienici takto objavili už sedemnásť ohnísk. Rizikovými sú aj diskotéky a bary, ktoré sú však opatrením hlavného hygienika od minulého týždňa zakázané.

Pri väčších cirkevných udalostiach vznikli dve ohniská, kde sa však koronavírusom nakazilo veľa ľudí, viac ako šesťdesiat. Počas športových sústredeniach doteraz vzniklo päť ohnísk, kde sa nakazilo viac ako 70 osôb. Na pracoviskách doteraz vzniklo 21 ohnísk a riziko predstavujú aj ubytovne či internáty.