Kalkulačka, mince, peniaze, euro

Od júla sa na Slovensku zvyšuje životné minimum, čo bude mať podľa analytikov negatívny vplyv na niektorých záujemcov o úver.

Finančná rezerva vo výške 40 percent

Podľa opatrení Národnej banky Slovenska (NBS) totiž platí, že žiadateľovi o úver musí vychádzať finančná rezerva vo výške 40 % čistého príjmu po odpočítaní splátok úverov a životného minima. Takže v prípade zvýšenia životného minima môžu ľudia s hraničným príjmom podliezť stanovené opatrenie a nezískajú úver.

„Ak sa zvýši životné minimum, prirodzene klientovi zostane menej na splátku úveru, avšak táto zmena je pravidelná a nárast životného minima nebýva až taký veľký, aby to malo zásadne negatívny dopad,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Záujem o úvery na bývanie bude pravdepodobne podľa nej pokračovať aj naďalej, aj keď tempo sa môže zmierňovať, keďže pomerne rýchly rast cien nehnuteľností má oveľa viac negatívny dopad na dostupnosť financovania ako nárast životného minima.

Tlak ekonomickej recesie spôsobenej koronavírusom

Podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej ostáva dopyt po úveroch aj naďalej pod tlakom ekonomickej recesie spôsobenej koronavírusom.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.