Turkey

ABD, FKÖ Washington Temsilcisinin oturum iznini iptal etti

Mecdelani yaptığı açıklamada, banka hesaplarının  kapatılması kararının FKÖ'nün Washington ofisini kapatma kararıyla aynı gün  alındığını söyledi.

ABD'nin bu adımını kınayan Mecdelani, söz konusu kararın insancıl ve  diplomatik örfe uygun olmadığını, barbarca olduğunu ifade etti.

Mecdelani, "ABD FKÖ Washington Temsilcisi Husam Zomlot ve ailesinin  oturum iznini iptal etti, ayrıca örgütün banka hesaplarını kapattı. Ortada  diplomatik anlaşmazlıklar olsa bile küçük çocukların (Zomlot'un çocukları) ne  suçu var?  Orada okula gidiyorlar ama oturum izinleri iptal ediliyor." dedi.

"ZOMLOT 4 AYDIR FİLİSTİN'DE"

FKÖ Yürütme Kurulu Üyesi Vasıl Ebu Yusuf da Zomlot'un Filistin  yönetiminin talebi nedeniyle 4 aydır Ramallah'ta bulunduğunu bildirdi.

ABD'nin bu kararını kınayan Ebu Yusuf, bu adımın Yüzyılın Anlaşması  planını reddeden Filistin yönetimine karşı açılan kapsamlı savaşın bir parçası  olduğunu dile getirdi.

Ebu Yusuf, tüm bunların Filistin halkının ve yönetiminin iradesini  kıramayacağını vurguladı. Daha önce elçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararı alan, ardından  Filistinlilere yapılan yardımları keseceğini duyuran ABD yönetimi son olarak,  1994'te Washington'da açılan FKÖ ofisinin kapatılacağını açıklamıştı.

Bu kararların, Filistinlilere düşmanca tavrın yansıması olduğunu  belirten uzmanlar, ABD'nin bu uygulamalarla "Filistin yönetimine kendi vizyonu ve  planlarını dayatmaya çalıştığını, bu şekilde Filistinlileri Yüzyılın Anlaşması'nı  kabul etmeye zorladığını" ifade ediyor.

TRUMP, İSRAİL'İN İSTEKLERİNİ BİR BİR YERİNE GETİRİYOR

ABD Başkanı Donald Trump, Ocak 2017'de başkanlık koltuğuna oturduktan  hemen sonra İsrail-Filistin sorununa "kendi yöntemiyle" çözüm bulma arayışına  girdi.

Sorunun çözümü için önce Yahudilerden oluşan yakın bir ekip kuran  Trump, tarihte hiç olmadığı kadar İsrail lehine kararlar alarak Filistin  sahasında büyük krizlere yol açtı.

Trump, başta Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımak olmak üzere,  iki devletli çözümü rafa kaldırmak, İran ile nükleer anlaşmadan çekilmek ve  FKÖ'nün Washington temsilciliğini kapatmak gibi bir dizi adımla adeta İsrail'in  talep listesini uyguluyor.

Politikalarıyla "Arap Baharı" sonrası Ortadoğu'da şekillenen yeni  ittifakların ve denklemlerin taraflarından Suudi Arabistan, BAE ve Mısır'a  ABD-İsrail ekseninde saf aldıran Trump, ilk yurt dışı gezisini de önce Suudi  Arabistan, hemen ardından da İsrail'e düzenleyerek bu adı konulmayan fiili  ittifakı ortaya koymuş oldu.

Trump, İsrail'e olan bağlılığını, "Yahudi devletinin" küresel ve  bölgesel çaptaki manevralarına ilişkin taleplerini bir bir yerine getirerek  ispatlama çabasına girdi.

Football news:

Gasperini on two penalties for Juve: They are above any rules in Italy. Did we have to cut off our hands?
Sarri Pro 2:2 with Atalanta: We played with one of the best teams in Europe right now
Pep Guardiola: Manchester City have won a place in the Champions League on the pitch. I hope that UEFA will allow us to play
Atalanta extended their unbeaten streak to 14 games and is ranked 3rd in Serie A
Ronaldo scored his 27th goal in Serie A, converting a penalty in the game against Atalanta. Immobile has 29 balls
Sterling scored 27 goals for the season and broke his record. He scored a hat-trick against Brighton
Three Atalanta players have scored 15+ goals in the Serie A season. This is the best result since 1952